Ana sayfa GENEL BDDK’dan açıklama

BDDK’dan açıklama

128
0
PAYLAŞ

Son günlerde bazı basın ve yayın organlarında Kurumumuz kaynak gösterilerek yapılan haberlerde, bankacılık sektörünün itibarını zedeleyebilecek ifadelere yer verilmesi nedeniyle kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu hükümleri ile, finansal piyasalarda güven ve istikrarın sağlanması, kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışması ve tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunması görevi BDDK’ya verilmiştir.

Bu itibarla, Kurumumuz resmi internet sitesinde yapılan basın açıklamaları ve Kurum Başkanı tarafından yapılan açıklamalar dışındaki haberlere itibar edilmemelidir. Bu bağlamda, 24.12.2013 tarihli ve 2013/39 sayılı basın açıklamamızda yer verilen hususlara riayet edilerek finans sektörü ve ülkemizde faaliyet gösteren bankalar hakkında güven ve itibarı zedeleyici yayınlarda bulunulmaması ve gerçeğe aykırı bu tür yayınlardan kaçınılması kanuni bir zorunluluktur.

Aksi takdirde Kanun ile verilen görev ve yetki çerçevesinde işlem yapılacağı hususunun bir kez daha hatırlatılmasında fayda görülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.