Ana sayfa Haberler BANK ASYA Babacan’a Bank Asya Soruları

Babacan’a Bank Asya Soruları

0
0
PAYLAŞ

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının 17 Aralık 2013 tarihinde kamuoyuna yansımasıyla başlayan süreçte, bazı kamu işletmelerinin Bank Asya'dan vadeli mevduatlarını planlı şekilde çektiği iddialarını sordu.

Öztrak, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından yanıtlanması istemiyle TBMMBaşkanlığı'na soru önergesi verdi. Bank Asya'yı ödeme güçlüğüne düşürmek için bu bankadaki mevduatların çekildiği iddiasını Meclis gündemine taşıyan Öztrak, Babacan'dan şu soruların yanıtını istedi:

"16 Aralık 2013 ve 31 Aralık 2013 tarihleri itibariyle, Bank Asya'da vadeli ve vadesiz mevduatları bulunan, "11 Eylül 2013 tarih 28762 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmış Kamu Haznedarlığı Genel Tebliği kapsamına girmeyen', sermayesinde kamu payı olan şirketler hangileridir? Bu şirketlerin bahsi geçen bankadaki (şirket ayrımında) vadeli, vadesiz ve toplam mevduatları ne kadardır?

Bu şirketler içinde 16 Aralık 2013-31 Aralık 2013 tarihleri arasında Bank Asya'daki vadeli mevduatlarını vadesinden önce çeken şirketler var mıdır? Bu işlemler nedeniyle ne kadar getiriden vazgeçmişlerdir?

Bank Asya'nın operasyondan önceden haberdar olup piyasadan dolar aldığı iddialarıyla ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır? Bu iddialar doğru değilse, Bankacılık Kanunu'nun "İtibarın Korunması' ile ilgili açık hükmü çerçevesinde, bu iddiaları ortaya atanlar hakkında da yasal işlem başlatılmış mıdır?"