Ana sayfa GENEL Bireysel Emeklilik Sistemi, faize duyarlı katılımcılarla büyüyecek

Bireysel Emeklilik Sistemi, faize duyarlı katılımcılarla büyüyecek

209
0
PAYLAŞ

Zaman Gazetesi'nde çıkan habere göre, Türkiye’de 2014’ün başından beri BES’e yüzde 25’i kadar da devlet katkısı getirilerek tasarrufun artması hedefleniyor. Bu uygulamayla piyasa hareketlenirken şirketlerin faize duyarlı müşteri için de fonlar geliştirilmesi sektörü ivmelendirdi. İlk faizsiz BES şirketi Asya Emeklilik Genel Müdürü Türker Gürsoy, yeni müşterilerle BES’in daha hızlı büyüyeceğini kaydetti.

Tasarrufu artırmak amaçlı bir yasal düzenleme ile getirilen yüzde 25’lik devlet katkısı ile Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) olan talep 1 yılda yüzde 30’un üzerinde arttı. Asya Emeklilik gibi faize hassas vatandaşların taleplerine cevap veren şirketlerin faaliyete başlamasıyla da artış oranı beklenenin üzerine çıktı. Asya Emeklilik Genel Müdürü Türker Gürsoy, sektördeki toplam 4 milyon katılımcının sadece 1 yılda 1 milyon arttığını kaydetti. “9 yılda toplanan müşteri sayısının üçte biri bu yıl girdi. Bunu da dikkate aldığımızda önümüzdeki dönemde de sektör aynı hızla büyür. Faizsiz emeklilik daha da hızlı büyür.” dedi. Bunda faizsiz fonların büyük katkısı olduğuna işaret eden Genel Müdür Gürsoy, “Asya Emeklilik, Türkiye’nin ilk ve tek faizsiz emeklilik şirketi. 2012 Mayıs’ta faaliyete başladı. 1,5 yılda 135 bin gibi rekor katılımcı sayısına ulaşarak yüzde 3,12’lik pazar payına sahip oldu.” dedi. OECD ülkelerinde emeklilik birikimlerinin GSMH oranı yüzde 70’e kadar çıkıyor. Bu oran Türkiye’de yüzde 4 civarında. Kıdem tazminatının da BES’te değerlendirilmesi gibi bir uygulama yürürlüğe girerse tüm çalışanların sisteme otomatik dâhil olacağını ifade eden Gürsoy, “Sektör bir anda o büyüklüğe, yani dünya ortalamasına taşınır.” dedi. Sigortacılık da dâhil tüm faaliyetlerinin faizsiz yatırım esaslarına göre çalıştığının altını çizen Gürsoy, kendi başarılarına daha önce konvansiyonel bir şirketin de ulaşamadığının altını çizerek, “Bu da faizsiz emekliliğin gerçekte Asya Emeklilik ile başladığını gösteriyor. Kısa sürede bu başarıya ulaşan konvansiyonel bir şirket de olmamıştı. Bank Asya’nın 280 şubesiyle çalışıyoruz. Sözleşme adedi şube başına 300 geçmiş durumda. En yakın rakibimiz 150’ye ulaşmadı.” diye konuştu. Gürsoy, kısa ve uzun vadeli hedeflerini ise şu şekilde anlattı: “2013 sonunda katılımcı sayısı açısından Asya Emeklilik’i 9.luktan 7.liğe çıkmayı hedefliyoruz. Orta vadede de sektördeki ilk 5 şirketten biri olmak istiyoruz.” Katılımcılarının yüzde 20’sinin katılım bankaları dışında gelen müşteriler olduğuna dikkat çeken Genel Müdür, “Önümüzdeki yıl ilk 5’e doğru ilerleyeceğiz.” diye konuştu. 170 milyon lira fon büyüklüğüne ulaşan şirket, hâlihazırda 23 milyon lira devlet katkısı hakkı kazanmış. Türker Gürsoy, BES’e yüzde 25 devlet katkısının yasal düzenlemeyle geldiğini belirterek, “Dolayısıyla yine bir yasal düzenlemeyle yani tüm meclisin mutabakatıyla değiştirilir. Bu kadar sağlam dayanağı var. Sonra devlet getirilerine baktığımızda kaldırılması için gerekçe yok artırılabilir bile. Ülkede tasarruf oranı yüzde 30’a ulaşana kadar devam etmesi gerekir.” şeklinde konuştu. Böyle bir teşvikin hiçbir ülkede olmadığını hatırlatan üst yönetici, gelecek yılda en az 1 milyon katılımcının sisteme dâhil olacağı öngörüsünde bulundu. 

Asya Emeklilik

Faizsiz fonlar daha çok kazandırıyor

Faize duyarlı fonların getirisinin daha az olacağına dair algının yanlış olduğunu vurgulayan Asya Emeklilik Genel Müdürü Gürsoy, “OECD BES fonları getirisi 2012’de yüzde 5 olmuş, Türkiye’de yüzde 10 olmuş. Geçmiş 10 yılda ortalama enflasyon yüzde 8,5, emeklilik fonları yüzde 13,5 getiri sağlamış.” açıklamasını yaptı. Kendilerinin ise sektörde en iyi fon performansı sağlayan şirket olduklarını dile getiren Gürsoy, “Bizim 1 yıllık hisse fonu getirimiz brüt yüzde 16,32 iken ikinci şirketin yüzde 5,03 ve takip eden şirketin ise yüzde 3,53 oldu.” dedi.

BEStival’e katılana bankacılık hizmetlerinde indirim

Türker Gürsoy, sisteme yeni katılımcıları katmak adına BEStival adını verdikleri bir kampanya düzenlediklerini belirtti. 31 Aralık’a kadar devam edecek kampanyaya göre katılımcı ödemelerini AsyaCard ile öderse 250 liraya kadar puan kazanırken kart aidatı da ödemeyecek. Ayrıca hesap işletim alınmayacak ve şubesiz bankacılıktan yapılan işlemlerde EFT, havale ücreti de ödemeyecek. Bank Asya’dan finansman desteği kullanırlarsa da yüzde 50 dosya masrafı indirimi kazanacak.

BES şirketleri portföylerine faizsiz fonlar katıyor


Pazardaki potansiyeli gören birçok şirket de ürün yelpazesine faizsiz getiri sağlayan fonları dahil etti. Bunlardan biri olan Halk Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Nurullah Okur, faiz geliri konusunda duyarlı kesimi dikkate alarak hazırlanacak faizsiz enstrümanların sistemi daha da büyüteceğini söyledi. Türkiye’de yaklaşık 50 milyon kişinin potansiyel BES müşterisi olduğuna dikkat çeken Okur, Halk Emeklilik olarak ürünlerine faize duyarlı müşteriler için özel Duru Plan’ı hayata geçirdiklerini kaydetti. Okur, faizsiz emeklilik sistemi ile faizsiz sistemi seçebilecek müşterileri de sistemden yararlandırarak sistemin bir parçası haline getirip tasarruf büyümesine ivme kazandıracaklarının altını çizdi.

Yorumlar

yorumlar