Ana sayfa Haberler BANK ASYA Sermayesi Artıyor

Sermayesi Artıyor

0
0
PAYLAŞ

Bank Asya’nın ortakları, bankanın sermayesini 300 milyon lira bedelli artırma kararı aldı. Katılım bankası, ayrıca indirim mağazaları zinciri A101’deki hisselerinin yüzde 18’ini de 298 milyon lira bedelle sattı. Bank Asya, toplam da 600 milyon TL’lik sermaye ve iştirak satışı sayesinde sermaye yeterlilik rasyosu en güçlü 5 banka arasında yer alacak.

Türkiye’nin 10. özel büyük bankası olan Bank Asya, sermayesine güç katacak iki önemli karar aldı. Ortaklar, en büyük katılım bankasının sermayesini 900 milyondan 1 milyar 200 milyon liraya çıkarmayı kararlaştırdı. Sermaye artırımının tamamı olan 300 milyon lira nakden ödenecek. Banka ayrıca marketler zinciri A101’deki hisselerinin yüzde 18’ini 298 milyon TL’ye sattı. Bank Asya böylece Sermaye Yeterliliği Standart Rasyosu’nu (SYSR) yüzde 15’ten 17’ye çıkararak en kuvvetli sermaye yapısına sahip ilk 5 banka arasına girecek. Genel Müdür Ahmet Beyaz, “2014 yılı da büyüme yılı olacak.” dedi.

Halen 281 şube, 5 bin 100 çalışan, yaklaşık 1.000 ATM ile 4,5 milyona yakın müşteriye hizmet veren Türkiye’nin en büyük katılım bankası Bank Asya, sermaye artışı ve iştirak satışı ile sermaye yeterlilik rasyosu en güçlü 5 banka arasında yer alacak. Bank Asya’dan yapılan açıklamada; Sermaye Yeterliliği Standart Rasyosu (SYSR) yaklaşık yüzde 15 ile yasal sınır olan yüzde 8’in ve BDDK tarafından öngörülen yüzde 12 ihtiyatlı oranının üzerinde olan bankanın sermayesine güç katarak, sektörün sermaye yeterliliği en yüksek ilk 5 bankası arasında yer alınmanın hedeflendiği kaydedildi. Açıklamada, Türkiye ekonomisine, Türk mali sistemine ve Bank Asya’ya olan güvenini göstermek, reel sektöre verdiği desteği artırmak, orta-uzun vadeli stratejik hedeflerine daha güçlü bir sermaye yapısı ile ulaşmak, uluslararası piyasalarda oluşabilecek risklere karşı proaktif bir yaklaşımla hazırlıklı olmak üzere tamamı nakit olarak karşılanmak suretiyle sermaye artırımına gitme ve Yeni Mağazacılık AŞ’de sahibi olduğu hisselerinden yüzde 18 oranındaki kısmını satma kararı verildiği ifade edildi.

Türkiye’nin bütün illerinde 2 bin 800 mağazasıyla ikinci en büyük hard discount markası olan A101, 2008 yılında kuruldu. 2013 sonu itibarıyla 104 milyon lira sermayesi bulunan şirketin yüzde 21,84’ü Bank Asya’ya ait. Banka, yurtiçi ve yurtdışı birçok yatırımcı grubun uzun süredir ilgi gösterdiği, Türkiye’nin önemli zincir şirketlerinden A101’in yüzde 18’lik kısmını birden fazla yatırımcı grubuna 298 milyon lira bedelle satışını gerçekleştirdi.

Bank Asya’nın sermaye artışı ve iştirak satışı sonrasında konuşan Bank Asya Genel Müdürü Ahmet Beyaz, 1,3 milyon mevduat müşterinin teveccühüne banka ortaklarının da 300 milyon lira sermaye artırımıyla des tek verme kararı aldığını söyledi. Beyaz, “Bankamıza ve yönetimimize müşteriler ve ortaklarımızın verdiği bu güven ve destek sayesinde, 2014 yılı da bankamız için büyüme yılı olacak. Bu sermaye artırımı ve iştirak satışı sonrasında öz kaynaklarımızda yaklaşık yüzde 20’lik bir artış gerçekleşecektir. Sermaye yeterlilik oranımız yüzde 14,8’den yüzde 17’lere çıkacak ve bankacılık sektöründe en kuvvetli sermaye yapısına sahip ilk 5 banka arasında yer alacağız.” dedi. Öte yandan Nisan 2012’de Albaraka Türk 361 milyon lira, Haziran 2012’de Türkiye Finans 975 milyon lira, Mart 2013’te Kuveyt Türk 960 milyon lira sermaye artırımında bulunmuştu.