Ana sayfa Haberler BANK ASYA 3 Ayda 100 Bin Kişi

3 Ayda 100 Bin Kişi

141
0
PAYLAŞ

Bank Asya iştiraki olarak Mayıs 2012’nin ikinci yarısında Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) sektörüne giren Türkiye’nin ilk ve tek faizsiz emeklilik şirketi Asya Emeklilik, 19 ayda 185 bin katılımcı sayısıyla 18 BES şirketinin faaliyet gösterdiği sektörde yedinciliği yakaladı. Asya Emeklilik’in fon büyüklüğü ise 200 milyon TL’yi geçti. 2014 yılında şirketin hedefi 150 bin yeni katılımcıyla yüzde 80 büyüyerek ilk beşe girmek.

7. SIRAYA YÜKSELDİK

Geçen yılı ve sektörün performansını değerlendiren Asya Emeklilik Genel Müdürü Türker Gürsoy, ilk yılında Asya Emeklilik’in en çok katılımcıya ulaşan şirket olduğunu belirterek, “17’nci olarak girdiğimiz sektörde, 1.5 yıl gibi kısa bir sürede yüzde 4.4’lük pazar payı ile yedinci sıraya yükseldik. Ocak ayı itibari ile yaklaşık 185 bin katılımcıya ve 200 bin sözleşmeye ulaştık. Katılımcılarımızın fon tutarı 200 milyon TL’nin üzerinde. Yine katılımcılarımıza ait devlet katkısı fon tutarı ise 28 milyon TL’nin üzerine çıktı” dedi.

ÜÇ AYDA 100 BİN KATILIMCI

Soruları da yanıtlayan Gürsoy, 17 Aralıkla başlayan sürecin Asya Emeklilik’te kayda değer olmayan bir çıkışa neden olduğunu ifade etti. Kasım-aralık aylarında 90 bin, ocak ayında ise 10 binin üstünde yeni katılımcının sisteme girdiğini ifade eden Gürsoy, “Bu süreçte kayda değer olmayacak kadar küçük, yüzdelerle değil bindelerle ifade edilebilecek bir çıkış oldu” dedi.

SATIŞ BANK ASYA’YA BAĞLI

Gürsoy, gelecek dönemde Asya Emeklilik’in satışıyla ilgili bir soruya da, “Asya Emeklilik yatırımcıların dikkatini çeken bir şirket, satılıp satılmayacağı Bank Asya’nın büyüme stratejisine bağlı” ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 140 bin katılımcının Asya Emeklilik’i tercih ederek sisteme dâhil olduğunu belirten Türker Gürsoy, bu rakamın sektörün 2013 yılında ulaştığı toplam yeni katılımcı sayısının yüzde 13.5’ini oluşturduğunu söyledi.

KURUMSALDA 2’NCİ SIRADA

Kurumsal segmentte de yaklaşık 30 bin yeni sözleşme ile kurumsal katılımcıların en çok tercih ettiği şirket olduklarını ifade eden Gürsoy, “Bu rakam sektördeki 2013 yılında yapılan kurumsal emeklilik sözleşmelerinin (İşveren Katkılı Grup Emeklilik Sözleşmeleri) yüzde 28’ini oluşturuyor. Kurumsal segmentte yüzde 14’lük pazar payı ile sektördeki en büyük ikinci şirket olduk” dedi.

2013 yılında hisse fonu performanslarına bakıldığında 1. şirket olduklarını vurgulayan Gürsoy, “Fonlarımıza baktığımızda, kuruluştan bugüne sektör ortalamasının üzerinde bir getiri performansı yakaladığını görüyoruz. Özellikle hisse senedi fonumuz yüzde 4.74’lük 2013 getiri performansı ile ilk sırada yer alıyor” diye konuştu.

Bu yıl 150 bin katılımcı ile ilk beşi hedefliyor

BU yıl da büyümeye devam edeceklerini belirten Türker Gürsoy, “2014 sonunda 150 bin yeni katılımcı sayısıyla sektörde ilk beş içinde yer almayı hedefliyoruz. 2013 yılından edindiğimiz tecrübe, özellikle de iki ay önce gerçekleştirdiğimiz BEStival kampanyamız döneminde, yaklaşık 90 bin katılımcının bizi tercih etmiş olması, bu hedefin Asya Emeklilik için ulaşılmaz olmadığını gösteriyor. 2014 yılında acente kanalımız ile satış faaliyetlerine başladık. Güçlü bir acente yapısı oluşturuyoruz. Bu alanda da teknolojik alt yapı desteğiyle, rekabetçi ve verimli olmayı hedefliyoruz.”

Yorumlar

yorumlar