Ana sayfa Haberler Kuveyt Türk’te Muazzam Büyüme

Kuveyt Türk’te Muazzam Büyüme

143
0
PAYLAŞ

Deloitte Türkiye Finansal Hizmetler Endüstri Lideri Hasan Kılıç, katılım bankacılığının tüm sektörün yaklaşık yüzde 6'sını oluşturduğunu belirterek, "Bu da katılım bankacılığının büyüme potansiyelinin çok yüksek olduğunu, kendi içinde rekabetin yanı sıra tüm bankacılık sektöründe pastadan pay alma konusunda hedefleri olduğunu görüyoruz" dedi.

Rapora göre, Türkiye'de katılım bankaları son beş yıl içerisinde aktif büyüklük olarak mevduat bankalarına göre daha yüksek bir performans sergiledi. Katılım bankacılığının 2013 yılı dokuz aylık toplam net kârı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artışla 786 milyon lira oldu.

Katılım bankalarının performansı incelediğinde son beş yılda özellikle Kuveyt Türk'ün katılım bankaları arasında aktif büyüklük pazar payı yüzde 21'den yüzde 26'ya çıkarak önemli bir atılımda bulundu. Bank Asya ise pazar payını yüzde 31.32 bandında sabit tutarken, Albaraka Türk ve Türkiye Finans'ın ikişer puan pay kaybetti.

Deloitte'nin raporuna göre Kuveyt Türk ve Türkiye Finans son yıllarda net kârlarını önemli seviyede artıran bankalar olarak konumlanıyor.

Yorumlar

yorumlar