Ana sayfa Haberler Çankırı’da Katılım Bankacılığı Semineri

Çankırı’da Katılım Bankacılığı Semineri

0
0
PAYLAŞ

Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Kuveyt Türk Bankası tarafından düzenlenen, oturum başkanlığını Yrd. Doç. Dr. Harun Yakışık’ın yaptığı ve konuşmacı olarak Kuveyt Türk Bankası Orta Anadolu Bölge Müdürü Mustafa Uzun, Kuveyt Türk Bankası Danışma Kurulu Üyeleri Dr. İsmail Halitoğlu, Ali Öztürk ve Mehmet Odabaşının katıldığı “Türkiye’de Katılım Bankacılığı (Faizsiz Bankacılık)” paneli 100. Yıl Kültür Merkezinde yapıldı.

Panele, Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, akademisyenler, öğrenciler ve banka müşterileri katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından panel Yrd. Doç. Dr. Harun Yakışık’ın başkanlığında başladı. Kuveyt Türk’ün tanıtım filmi izlendikten sonra, ilk konuşmayı yapmak üzere Yrd. Doç. Dr. Harun Yakışık tarafından Kuveyt Türk Bankası Orta Anadolu Bölge Müdürü Mustafa Uzun’a söz verildi.

Mustafa Uzun, katılım bankacılığının ve Kuveyt Türk’ün tarihi ile ilgili bilgiler verdi. Uzun, Faizsiz Bankacılığın 1979 yılında dünyada ilk olarak Mısır’da ortaya çıktığını ve 1984 yılında Turgut Özal tarafından Türkiye’ye getirildiğini belirtti. İlk olarak Albaraka Türk’ün daha sonra Kuveyt Türk’ün 1989 yılında faaliyete geçtiğini ifade eden Mustafa Uzun, katılım bankacılığı sisteminden bahsetti. Orta Anadolu Bölge Müdürü Mustafa Uzun, katılım bankalarında çalışan personel sayısı, katılım bankalarının Türkiye’de ki cari büyüklüğü ve şube sayıları hakkında bilgiler verdi.

Mustafa Uzun’un konuşmasının ardından Panel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Harun Yakışık konuşmasını yapmak üzere Kuveyt Türk Bankası Danışma Kurulu Üyesi Dr. İsmail Halitoğlu’na söz verdi. Halitoğlu, “katılım bankalarının diğer bankalardan farkı danışma kurulunun olmasıdır bu kurul fıkıh hocalarından oluşur” dedi. Danışma Kurulu’nun yaptığı çalışmalardan bahseden Dr. İsmail Halitoğlu, danışma kurulunun aldığı kararlar kesindir, bu kurallara uyulması gerekir şeklinde konuştu.

Dr. İsmail Halitoğlu’nun konuşmasının ardından, konuşmalarını yapmak üzere Kuveyt Türk Danışma Kurulu Üyesi Ali Öztürk’e Başkan Yrd. Doç. Dr. Harun Yakışık söz verdi. Öztürk, Katılım Bankacılığında fon toplama yöntemlerinden bahsetti. İslami bankacılık olarak banka merkezinin İngiltere olması gerçekten üzücü diyen Ali Öztürk, İstanbul’un finans merkezi olması yönündeki çalışmalar gerçekten sevindirici dedi. Öztürk, klasik bankacılığı kısaca anlattıktan sonra faizin İslam’da haram olması katılım bankacılığını ortaya çıkarmıştır dedi. Ali Öztürk, “Faizsiz bankacılık, faiz yerine ortaklık esasına göre fon toplayan fon kullandırırken, doğrudan kredi vermek yerine ticaret ve ortaklık esasına göre fon kullandıran bankacılıktır” dedi.

Danışma Kurulu Üyesi Ali Öztürk’ün konuşmasının ardından, Yrd. Doç. Dr. Harun Yakışık, son konuşmacı olan Kuveyt Türk Bankası Danışma Kurulu Üyesi Mehmet Odabaşı’na konuşmalarını yapmak üzere söz verdi. Odabaşı katılımcılara katılım bankalarında fon kullandırma ile alakalı bilgiler verdi. Mehmet Odabaşı, Kuveyt Türk’te fon kullandırma çeşitlerini uygulamalı olarak anlattı.

Mehmet Odabaşı’nın konuşmasının ardından soru cevap bölümüne geçildi. Soru cevap bölümünde öğrenciler katılım bankacılığı konusunda merak ettiklerini sordular. Panel soru cevap bölümünün ardından sona erdi.