Ana sayfa Haberler Kuwait Finance House (KFH): “Kuveyt Türk yurt dışındaki en başarılı projemiz”

Kuwait Finance House (KFH): “Kuveyt Türk yurt dışındaki en başarılı projemiz”

0
0
PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk finans sektöründe tartışmasız önemli bir yere gelen Kuveyt Türk’ten Türkiye’de oynadığı önemli rolü dolayısıyla övgüyle söz etti. Gül, Kuveyt Türk’ün performansının ülkedeki diğer katılım bankaları arasında ki öncü konumu ve ülke gelişimine yaptığı katkı ile belirlendiğini söyledi. 

Kuwait Finance House (KFH) yetkilileri ile yaptığı toplantıda, Abdullah Gül, Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın Türkiye’de uyguladığı genişleme politikasından ve bankanın yeni finansal kaynak yaratarak ülke ekonomisine yarattığı katkıdan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Ayrıca Cumhurbaşkanı Gül, bankanın Körfez Arap Ülkelerinin İşbirliği Konseyi (GCC), Kuveyt ve Türkiye arasında ki öncelikli işbirliği ve ticareti arttırdığını belirterek bunun Türkiye’nin hedeflerini yakalamasına olan katkısını da ifade etti.

Bu arada, KFH Yönetim Kurulu Başkanı Hamed Al-Marzouq’da, çeşitli alanlarda iki ülke arasında ki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi için Kuveyt’i ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ziyaretini sevinçle karşıladı. 

Al-Marzouq, Abdullah Gül’ü KFH CEO’su ve Kuveyt Türk Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Al-Omar ve Türkapital CEO’su Fawaz Al-Issa ile birlikte karşıladı. Al-Marzouq, Kuveyt Türk’ün 25 yıl önce Kuveytli-Türk ortak yatırımı ile İslami bir finans kurumu olarak kurulduğunu ifade etti.

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın Kuwait Finance House’un yurtdışı projeleri arasında ki en başarılı projesi olarak kabul edildiğini söyleyen Al-Marzouq, bu yatırımın Türkiye pazarında yatırım uygulanabilirliğini kanıtladığını belirtti. Hamed Al-Marzouq konuşmasında, KFH’nin Türkiye’ye Körfez ülkeleri arasından yatırım yapan ilk yatırımcı şirketlerden birisi olduğunu, ayrıca Kuveyt Türk’ün Körfez ülkeleri ve Avrupa’da olan genişlemeleri hariç, sadece Türkiye’de 27 milyar lira varlık hacmi ve ülkedeki 267 şubesi ile ülkenin önemli bir bankası haline geldiğini vurguladı. 

KFH’nin Kuveyt Türk’ün yüzde 62’sine sahip olduğunu vurgulayan Al-Marzouq, KFH’nin Türkiye’de Türkapital adıyla ülkede ki yatırımlara öncülük etmesi için 150 milyon dolarlık sermaye ile bağımsız bir şirket kurulduğunu da sözlerine ekledi. KFH Yönetim Kurulu Başkanı Al-Marzouq, Türkapital’in şimdiye kadar Türkiye’de sağlık, risk sermayedarı şirketler ve gayrimenkul geliştirme gibi çok sayıda alanda yatırım gerçekleştirdiğini not etti.

Al-Marzouq, Kuveyt ve Türkiye arasıda ki işbirliği için yeni ufukların açıldığını, özellikle iki ülkenin çeşitli tarihsel bağları paylaştığını ve ekonomik bütünleşmeye çaba gösterdiğinden bahsederek, Türkiye’nin birçok yatırım fırsatına sahip olduğunu, büyüme oranının 2013 sonu ile yüzde 3,8’e ulaştığını ve gelecek dönemde Türkiye’nin bölgesinde hayati bir ekonomik rol oynayacağını söyledi.

Al-Marzouq, gayrimenkul geliştirme, enerji, iletişim, endüstri ve altyapı gibi birçok alanın müsait olduğu ileri sürerek, bütün bu alanlara Türk hükümeti tarafından ayrıcalıklar ve kolaylıklar sağlandığını ifade etti.

Al-Marzouq, Türkiye ve Kuveyt arasında ki ortak ilişkinin Körfez ülkeleri ve Türkiye arasında kolay sermaye akışının sağlanması ve işadamları arasında ki direnci güçlendirmesinde ki önemini de belirtti. 

Al-Marzouq KFH’nin Türkiye’de 150 milyon dolar sermayeli bir yatırım şirketi kurmasında ki niyetini, KFH’nin Türkiye piyasasında ki varlığını artırmak ve bankanın iyi oranlarda kar getiren çeşitli alanlara yatırım yapmak olarak açıkladı. Al-Marzouq, Kuveyt Türk’ün Türkiye boyunca şubeleşerek ve yenilikçi ürün ve servisleri yayarak ülkenin İslami bankacılık sektöründe sahip olduğu önemi vurguladı.

KFH Yönetim Kurulu Başkanı Hamed Al-Marzouq, KFH’nin Türkiye’de gerçekleştirilen Türk Hava Yolları’nın 240 milyon dolar değerindeki 8 farklı uçağın finansmanını sağlamak gibi devasa projelerin finansmanına katılmak için istekli olduğunu da konuşmasına ekledi.