Ana sayfa GENEL Kredi Kartından Taksitli Alışveriş Hız Kesti

Kredi Kartından Taksitli Alışveriş Hız Kesti

138
0
PAYLAŞ

Yılın 9 aylık döneminde banka kartı ile ödemeler %35 büyüme ile şampiyon olurken, internetten yapılan kartlı ödemeler %22 büyüdü. Bu dönemde; kredi kartları ile yapılan ödemelerin büyümesi, bir önceki yılın aynı dönemine göre hız kesti. Büyümenin yavaşlamasında düzenlemeler etkili oldu.

1 Şubat’ta yürürlüğe giren düzenleme, taksitli ödemelerde keskin bir düşüşe neden oldu. 9 aylık dönemde 33,8 milyar TL’ye kadar düşen taksitli bakiye, iki yıl önceki seviyeye geriledi.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) yılın 9 aylık dönemine ilişkin kartlı ödeme verilerini açıkladı. Taksit düzenlemesinin ardından büyüme hızı yavaşlayan kredi kartları ile ödeme tutarı yılın ilk 9 ayında 316 milyar TL oldu. Bu dönemde kredi kartı ile ödemelerdeki büyüme %10 olarak gerçekleşti. 2013 yılında büyüme oranı %17 olmuştu. Kredi kartları ile ödemetutarının bu yılı 420 milyar TL’nin üzerinde tamamlaması öngörülüyor.

 

Kredi Kartları ile Ödeme Tutarı (Milyar TL)

 

BKM’nin açıkladığı veriler; uzun yıllar maaş kartı, para çekme kartı olarak nitelendirilen ve ağırlıklı olarak ATM’den nakit çekme amacıyla kullanılan banka kartlarının artık ödemelerde de önemli rol üstlendiğini gösteriyor. BKM’nin 9 aylık verilerine göre banka kartlarının, toplam kartlı ödeme adedi içindeki payı 2014 yılının ilk 9 ayında %21’e yükseldi. 2013 yılında bu değer %18 düzeyindeydi. 


Banka Kartlarının Kartlı Ödeme Adedi İçindeki Payı


Yılın 9 aylık döneminde banka kartları ile yapılan ödemeler incelendiğinde ise banka kartları ile 21,7 milyar TL ödeme yapıldığı görülüyor. Geçen yılın aynı dönemine göre banka kartı ile ödemelerin %35 büyümesi dikkat çekiyor. Geçen yılın aynı döneminde banka kartları ile 16 milyar TL ödeme gerçekleşmişti

Banka Kartları ile Ödeme Tutarı (Milyar TL)


Kartlı ödemeleri yakından ilgilendiren taksit düzenlemesi de bu dönemde önemli bir değişikliğe sebep oldu. 1 Şubat 2014 tarihinde yürürlüğe giren taksit düzenlemesinin etkisi ile gerilemeye başlayan bireysel kredi kartları bakiyesi, Eylül 2014 sonunda 74,3 milyar TL’ye kadar düşüş gösterdi. Düzenleme yürürlüğe girmeden önce bu değer 82 milyar TL’ninüzerindeydi.

Düzenleme, taksitli bakiyede daha keskin bir düşüşe neden oldu. 2014 yılının üçüncü çeyreği sonunda 33,8 milyar TL’ye kadar gerileyen taksitli bakiye, iki yıl önceki seviyeye indi. Düzenleme öncesinde taksitli bakiye 47 milyar TL seviyesindeydi.


Bireysel Kredi Kartları Toplam ve Taksitli Bakiye Gelişimi (Milyar TL)


Kaynak: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Haftalık Bülten Verileri


BDDK verileri, belirtilen tarih itibarı ile vadesi gelmemiş borçlar da dahil olmak üzere bireysel kredi kartlarına ait toplam borç bakiyesini ve bu bakiye içerisinde taksitli işlemlerden kaynaklanan bakiyeyi yansıtmaktadır.

İnternetten yapılan kartlı ödemeler ise teknolojideki hızlı gelişmenin, bilgisayar-tablet-telefon sahipliğinin, internet kullanımının artmasının, güvenli ödeme altyapısının ve firmaların internet-mobil kanallar üzerinden satışlara ağırlık vermesinin etkisiyle hızlı büyümesini sürdürüyor. İnternette yapılan kartlı ödeme tutarı; 2014 yılının ilk 9 ayında, önceki yılın aynı
dönemine göre %22 büyüyerek 31,5 milyar TL’ye ulaştı. İnternetten kartlı ödemelerin yılsonunda 40 milyar TL’yi aşması öngörülüyor. Toplam kartlı ödemeler içerisinde internetten
ödemelerin payı ise %9’un üzerinde bulunuyor.


İnternette Yapılan Kartlı Ödeme Tutarı Gelişimi (Milyar TL)