Ana sayfa GENEL Katılım Bankaları kredi kartlarında zorlanıyor

Katılım Bankaları kredi kartlarında zorlanıyor

181
0
PAYLAŞ

Kredi kartları, katılım bankalarının en zayıf olduğu alanlardan biri. Genel olarak katılım bankalarının bankacılık sektöründeki aktif, toplanan fonlar, krediler gibi ana kalemlerdeki payları yüzde 5-6 olarak değişiyor. Kredi kartlarında ise bu oran Ekim ayı sonu itibarıyla yüzde 2,1. Bu oran 2013 sonunda yüzde 2,6 idi.

Katılım bankalarının 2013 sonunda bireysel kredi kartları 2,2 milyar TL idi. 2014 Ekim sonu meblağ yüzde 30'un üzerinde gerileyerek 1,5 milyar TL oldu. Bu gerilemenin en büyük nedeni Bank Asya'nın kredi kartlarında frene basması. Banka, müşterilerinin kredi kartı limitlerini ciddi ölçüde düşürdü.

Katılım bankalarının kredi kartlarında kendi içlerindeki paylarında ise Bank Asya ve Türkiye Finans'ın ciddi bir paya sahip olduğu görülüyor. Bu iki bankanın katılım bankaları içindeki payı yaklaşık yüzde 90. Albaraka ve Kuveyt Türk ise yüzde 10'luk kısmı paylaşıyorlar.

Bank Asya "Dıt Card" ve Kuveyt Türk "Sale Plus" ile kendi markalarıyla kredi kartı sektöründe yer alırken, Albaraka "World Card", Türkiye Finans ise "Bonus Card" ile müşterilerine ulaşıyor.