Ana sayfa Haberler Türkiye Finans’ın KOBİ nakdi kredilerde katılım bankaları payı yüzde 40’ı geçti

Türkiye Finans’ın KOBİ nakdi kredilerde katılım bankaları payı yüzde 40’ı geçti

130
0
PAYLAŞ

Türkiye Finans Katılım Bankası, 2014 yılında, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan KOBİ ve mikro işletmelere değer yaratmak misyonuyla Girişimci Bankacılık çatısı altında 280 şubede finansal destek, bilgi ve danışmanlık hizmeti sundu.


Türkiye Finans'ın "Girişimci Bankacılık" segmenti, cirosu 15 milyon TL’ye kadar olan 120 binin üzerinde tüzel ve yaklaşık 50 bin firma ortağı müşteriye hizmet sunuyor. Bu segmentte bir önceki yıla göre, nakdi kredilerde %51 artışla 6.7 milyar TL, gayrinakdi kredilerde ise %40 artışla 2.1 milyar TL’lik büyüklüğe ulaşıldı. Resmi KOBİ tanımına göre ise, 2014 sonu itibarıyla Banka’nın risk büyüklüğü nakdi kredilerde %57 artışla 12 milyar TL, gayrinakdi kredilerde %31’lik artışla 5,4 milyar TL büyüklüğe ulaştı.


Türkiye Finans’ın KOBİ nakdi kredilerinde katılım bankaları içerisindeki payı %41, bankacılık sektöründeki payı ise %3.6 olarak gerçekleşti. KOBİ gayrinakdi kredilerinde ise katılım bankaları içerisindeki pay %33, bankacılık sektöründeki pay ise %5.6 olarak gerçekleşti.


KOBİ ve işletmelerin makine, teçhizat vb. yatırım ihtiyaçlarına leasing desteği sunan Türkiye Finans’ın Girişimci Bankacılık’taki leasing hacmi bir önceki yıla göre %33 artış göstermiş yılsonu toplam hacmi 312 milyon TL’ye ulaşmıştır.


Girişimci Bankacılık faaliyetlerinde yaygın bir KOBİ ve işletme kitlesine yüksek erişim sağlamak adına, müşteri odaklılık, proaktiflik ve mobilite ilkeleri ile hareket eden Türkiye Finans, 2015'te bu segmentteki yerini daha da sağlamlaştırmak hedefinde.