Ana sayfa Haberler Kuveyt Türk en yüksek tutarlı yurt içi TL sukuk ihracını gerçekleştirdi

Kuveyt Türk en yüksek tutarlı yurt içi TL sukuk ihracını gerçekleştirdi

226
0
PAYLAŞ

Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun olarak yapılandırılan ihraç, özel sektör tarafından yurt içinde halka arz edilen en yüksek tutarlı TL cinsinden kira sertifikası (sukuk) olma niteliğini taşıyor. 

 

Kuveyt Türk, katılım Bankacılığı prensiplerine uygun olarak yapılandırılan ve Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin konsorsiyum lideri, Bizim Menkul Değerler A.Ş.’nin de konsorsiyum üyesi olduğu 189 gün vadeli ve 160 milyon TL tutarındaki ihraç ile 2013 yılında gerçekleştirdiği 150 milyon TL’lik ihracın da üzerine çıkmış oldu. Türkiye’de özel sektör tarafından gerçekleştirilen en yüksek montanlı kira sertifikası halka arzı niteliği taşıyan işlem için 24-25-26 Haziran tarihlerinde talep toplama gerçekleştirilmişti.

 

Vade sonunda anapara ve kira getirisi tek seferde ödenecek

Halka arz sürecini değerlendiren Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk UYAN, ihracın Kuveyt Türk’ün yüzde 100 iştiraki KT Kira Sertifikaları Varlık Kiralama A.Ş. tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. KT Kira Sertifikaları Varlık Kiralama A.Ş.’nin devraldığı varlıklardan elde edilen gelirlerin sertifika sahiplerine dağıtılacağını açıklayan UYAN, “Kira Sertifikası vadesinde ilgili varlıklar tekrar kaynak kuruluşa devredilecek. Yatırımcılara kira sertifikasının vade sonunda anaparaları ve getirileri tek seferde ödenecek. Yıllık brüt yüzde 10,63 getirisi olan kira sertifikaları bu açıdan da yakın tarihlerde gerçekleşen benzer işlemlerden daha düşük maliyetli olması açısından çok önemli” dedi. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 2010 yılında sukuk piyasalarına girdiklerini belirten Uyan, sözlerine şöyle devam etti: “Kuveyt Türk’ün yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği toplamda yaklaşık 4,2 milyar TL ihracı bulunuyor. Bundan sonra da sukuk piyasalarına katkı sunmaya devam edeceğiz.” 

Yorumlar

yorumlar