Ana sayfa GENEL Konut kredisi hakkında bilmeniz gerekenler

Konut kredisi hakkında bilmeniz gerekenler

0
0
PAYLAŞ

Konut kredilerine ilişkin sık sorulan sorular ve cevapları şöyle:

Konut kredisi için alınan kredi tahsis ücreti, dosya masrafı, istihbarat ücreti vb. ücretler yasal mıdır?

Bankalar kredi kullandırırken tahsis ücreti dışında, istihbarat ücreti, kredi işlem fişi ücreti, ödeme planı değiştirme ücreti, değişken taksitli ödeme planı ücreti gibi her ne ad altında olursa olsun başkaca bir ücret alamaz. Kredi tahsis ücreti, kullandırılan kredi ana parasının binde beşini geçemez. (100 bin lira konut kredisi için en fazla 500 lira) Rehin, ipotek ve ekspertiz işlemlerinde banka yalnızca üçüncü kişilere ödediği ücretleri sizden alabilir.

 

Satın alacağım konutun bedelinin tamamını için kredi kullanabilir miyim?

Kredi tutarı, konutun ekspertiz değerinin %75’ini aşamaz. Satın alacağınız konutun ekspertiz değerinin %25’ini kendiniz peşinat olarak ödemelisiniz. Ancak satın alacağınız konuttan başka bir konutunuz varsa bunun da ipotek alınması koşulu ile yeni satın alınacak konutun tamamı kredilendirilebilmektedir. 

 

Ekspertiz ücreti ödemek zorunda mıyım?

Banka, konutunuzun değerinin belirlenmesi için değerleme şirketinden aldığı hizmetin bedelini şirkete öder. Bu ödediği tutarı da sizden ister. Bankanın sizden talep edeceği ücret ekspertiz fatura bedelini geçemez.

 

Ekspertiz bedeli düşük çıktığı için banka istediğim tutarda konut kredisi kullandırmıyor, ne yapabilirim?

Bankanın gayrimenkulün değerinin belirlenmesi sürecinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Banka, ekspertiz sonucu ortaya çıkan gayrimenkulün değerinin yasal olarak %75’ine kadar tutarında kredi verebilir. Bu tutarın üstünde kredi kullandıramazlar.

 

Konut kredisini kullanmaktan vazgeçersem, banka benden ekspertiz ücreti alabilir mi?

Konut kredisi için bankaya başvurduğunuzda ekspertiz ücreti konusunda banka sizi bilgilendirmek zorundadır. Bu bilgilendirme yapılmaksızın herhangi bir ekspertiz faaliyetine başlanamaz ve ücret de talep edilemez. Bilgilendirme ve ekspertiz sonrası kredi kullanmaktan vazgeçseniz dahi banka değerleme şirketinden aldığı hizmetin fatura karşılığı bedelini şirkete ödeyeceği için bu tutarı sizden ister. Bankanın sizden talep edeceği ücret, ekspertiz fatura bedelini geçemez. 

 

Kullanacağım konut kredisi ile ilgili hangi sigortalar yapılabilir?

Konut kredisi alırken doğal afet sigortası (DASK) zorunludur. Bunun dışındaki sigortalar kanunen zorunlu olmayan sigortalardır.  Krediye bağlı olarak konut sigortası veya yaşam sigortası yapılması sizin seçiminizdir. Karşılıklı rıza sonucu hangi sigortaların yapılacağı sözleşme ile de belirlenebilir. Ancak, hangi sigorta şirketinden sigorta yapacağınız konusunda kimse sizi zorlayamaz.

Deprem Sigortası (DASK): Krediyi, deprem sonrası yangın, infilak ve yer kaymasından dolayı oluşabilecek maddi zararlara karşı DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) tarafından belirlenen standart bedeller üzerinden teminat altına alan sigortadır. Yıllık düzenlenir ve kredi vadesi boyunca her yıl yenilenmelidir.

Konut Sigortası: Krediyi, doğal afet, yangın, hırsızlık, terör, grev, kargaşa, vb. risklere karşı, evin inşa bedeli üzerinden açık yazılı talebiniz ile teminat altına alan sigortadır. Poliçesi yıllık düzenlenir ve kredi vadesi boyunca her yıl yenilenmelidir.

Hayat Sigortası: Vefat veya sürekli maluliyet durumunda, seçilen sigorta ürününe göre, kredi kullandırım tutarını ya da kalan kredi borcunu açık yazılı talebiniz ile teminat altına alan sigorta olup, yıllık ya da uzun süreli (kredi vadesi boyunca) olarak düzenlenebilir. Poliçenin yıllık olarak düzenlenmesi durumunda her yıl yenilenmelidir.

 

Konut kredime ilişkin olarak kredi kullandığım bankadan sigorta yaptırmak zorunda mıyım?

Banka açık ve kanıtlanabilir bir talebiniz olmaksızın aldığınız konut kredinize ilişkin sigorta yapamaz. Bununla birlikte karşılıklı rıza sonucu hangi sigortaların yapılacağı kredi sözleşmeniz ile belirlenebilir. Sigorta yaptırmak istemeniz halinde ise istediğiniz sigorta şirketini seçebilirsiniz, banka yaptırmış olduğunuz sigortayı kabul etmek zorundadır.

 

Konut kredisini bankalardan nakit olarak alabilir miyim?

Konut kredisi tutarını nakit olarak almanız mümkün değildir. İpotek teminatlı konut kredisi kullandırımında, kredi bedeli gayrimenkul satıcısının hesabına aktarılmaktadır. 

KATILIM BANKALARININ KONUT VE ARAÇ KREDİLERİNDE GÜNCEL ORANLARI:

Albaraka oranları

Bank Asya oranları konut

Bank Asya oranları araç

Kuveyt Türk oranları

Türkiye Finans oranları konut

Türkiye Finans oranları araç

Ziraat Katılım oranları