Ana sayfa GENEL Taşıt kredisi hakkında bilmeniz gerekenler

Taşıt kredisi hakkında bilmeniz gerekenler

5770
0
PAYLAŞ

Taşıt kredilerine ilişkin sık sorulan sorular ve cevapları şöyle:

Hangi vadelerde taşıt kredisi kullanabilirim?

En fazla 48 aya kadar kredi kullanabilirsiniz.

 

Taşıt değerinin ne kadarını kredi olarak alabilirim?

Hem sıfır hem de ikinci el araç alımlarınızda taşıt kredisi kullanabilirsiniz. Kredilendirme yapılırken kredi alacağınız tutar ile ilgili yasal bazı kısıtlamalar mevcut.

0 km. araçlarda aracın satış değerini gösteren nihai fatura değeri üzerinden, 2. el araçlarda aracın kasko değeri üzerinden aşağıdaki şekilde hesaplama yapılır.

50 bin lira ve altında olan araçlar için bedelin en fazla %70’i için,

50 bin lirayı aşan araçlarda, bedelin 50 bin liraya kadar olan kısmı için %70, 50 bin liranın üstünde olan kısım için %50’sini aşamayacak şekilde kredi kullandırılabilir.

 

2. el taşıt alacağım, 5 yaşından büyük bir araç için kredi kullanabilir miyim?


Bu kriter bankadan bankaya değişmektedir. Bankanın belirttiği yaş kriteri üzerindeki araçlar, eski araçlar olarak teminat niteliği taşımadığından taşıt kredisi kullanamazsınız.

 

Taşıt kredim onaylandı ama kullanmaktan vazgeçtim, ne yapabilirim?


Bankaya 14 gün içinde bildirilmek koşuluyla herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin imzaladığınız taşıt kredisi sözleşmenizden cayma hakkınız vardır. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin 14 günlük cayma hakkı süresi içinde kredi verene yöneltilmiş olması yeterlidir.

Hatta taşıt kredinizi kullanmış olsanız dahi 14 günlük cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Ancak taşıt kredinizi kullandığınız için anaparayı ve kredinin kullanıldığı tarihten anaparanın geri ödendiği tarihe kadar olan sürede tahakkuk eden karı en geç cayma bildirimini kredi verene gönderdikten sonra otuz gün içinde geri ödemelisiniz. Bu süre içinde ödeme yapılmazsa taşıt kredisinden caymamış sayılırsınız.

 

Rehinli aracımı taşıt kredimin taksitleri bitmeden satabilir miyim?

Rehinli aracınızın satışı yasal olarak mümkün olup, taşıt kredisi kullandığınız bankanın izni gerekir. Kredi borcunuz bitmeden Banka izin vermez ise aracınızı satamazsınız.

 

Taşıt kredimin taksitlerini ödeyemiyorum, ne yapabilirim?

Bankalar tarafından yeniden yapılandırma sürecinde, ödeyemediğiniz ve sorunlu hale gelen kredilerinizin tahsilatını sağlamak amacıyla yasal sınırlamalara bağlı olarak tekrar ödeme planı hazırlanabilmektedir. (Teverruk) Yeni bir ödeme planı hazırlanabilmesi için banka ile anlaşmanız gerekmektedir. Ancak, bankaları anlaşmaya zorlayacak herhangi bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Kredi taksitinizi ödeme planınızda belirtilen taksit ödeme tarihlerinde kısmen veya tamamen ödemezseniz krediniz banka tarafından izlemeye alınır ve  banka ile mutabık kaldığınız sözleşmede belirlenen cezalar sizden tahsil edilir.

KATILIM BANKALARININ KONUT VE ARAÇ KREDİLERİNDE GÜNCEL ORANLARI:

(Bu oranlar bankalar tarafından ilan edilmiş güncel kredi oranlarıdır. Bankaların bu oranlardan daha düşük kampanyalı oranları olabilir, bunun için bankaların internet sitelerinden kampanyalarını takip edebilirsiniz)

Albaraka oranları

Bank Asya oranları araç

Kuveyt Türk oranları

Türkiye Finans oranları araç

Ziraat Katılım oranları

Yorumlar

yorumlar