Ana sayfa ARAŞTIRMALAR Eğitim Faaliyetleri Açısından Türkiye Katılım Bankaları Birliği ve Türkiye Bankalar Birliği

Eğitim Faaliyetleri Açısından Türkiye Katılım Bankaları Birliği ve Türkiye Bankalar Birliği

488
0
PAYLAŞ

Eğitim ihtiyacının tespiti, eğitimin uygun içerikte planlanması ve icrası bir eğitimin kalitesi açısından son derece kritik faktörlerdir. Eğitimler sonucunda hedeflenen çıktıya ulaşabilmenin belki de en kritik faktörü: vaka uygulamalarıdır.

Katılım Bankaları Birliği (TKBB) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) eğitimleri 2014-2015 eğitim yılı açısından karşılaştırmalı incelendiğinde aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.

  • TBB 402 adet semineri 851 günde TKBB ise 83 adet seminer için 130 günde düzenlemiştir. Diğer bir ifadeyle TBB yılı neredeyse 3’e katlarken TKBB ise yılın neredeyse 3’te 1’inde eğitim yapmıştır.
  • TBB eğitimlerini 10 kategoride sınıflandırırken TKBB ise 11 kategoriye ayırmıştır.
  • TBB 2014-2015 eğitim döneminde 79 yeni seminer düzenlerken TKBB’nin eğitim raporunda yeni kodlu seminer düzenlenmediği anlaşılmaktadır.
  • TBB seminerlerini İstanbul ofisinde icra ederken TKBB seminerlerini Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde eğitimleri icra etmiştir.
  • TBB eğitim hizmetlerine 24 saat kesintisiz devam etmiş ve online eğitim portali oluşturmuştur. Bu konuda bilindiği kadarıyla TKBB’nin bilinen bir çalışması yoktur.
  • TBB eğitimleri arasında uluslararası sertifikalara yönelik eğitimler yer alırken TKBB eğitimlerinde bu yönde bir eğitime rastlanmamıştır.

TBB eğitimleri ve içeriklerinden vaka destekli eğitime ağırlık verildiği anlaşılmaktadır. TKBB eğitimleri ise daha çok teorik eğitim başlıklarından oluşmaktadır.

Günümüzde Harvard modeli olarak bilinen tıp alanından hukuk alanına, mühendislikten işletme eğitimlerine kadar pek çok alanda vaka destekli eğitimler tercih edilmektedir. Vaka destekli eğitimlerin öğrenmeyi kalıcı hale getirdiği anlaşılmaktadır.

 

Eğitim kategorileri;

Katılım Bankaları Birliği Türkiye Bankalar Birliği
Bilişim Teknolojileri Bilgi Yönetimi
Dış İşlemler Dış İşlemler
Genel Bankacılık Genel Bankacılık – Ekonomi
Finans Finans
Hukuk Hukuk
Hazine Ürünleri – Sukuk Hazine Yönetimi
Krediler
Mali İşler – Muhasebe Muhasebe
Satış – Pazarlama Satış – Pazarlama
Kişisel Gelişim Yönetim Süreçleri-Yetkinlik-Gelişim
Katılım Bankacılığı
Banka Şube Yönetimi

 

Doç. Dr. Davut Pehlivanlı