Ana sayfa GENEL Big Data @ Work

Big Data @ Work

261
0
PAYLAŞ

Büyük verinin ortaya çıkışı işletme uygulamalarından gündelik hayata, bankacılık sektöründen sağlık sektörüne, bireysel hizmetlerden kurumsal iş modellerine değin pek çok alanda ilerlemelerin kapısını araladı.

Her düzeyde müşterinin bir sonraki adımı tahmin edilebilir hale geldi ve bu tahmin pro-aktif olarak çok önceden senaryo odaklı saniyeler içinde analiz edilebilmesi mümkün oldu.

Davenport, Big Data @ Work isimli çalışmasında; büyük verinin işletmeler için önemini, işletmeleri ve sektörleri nasıl etkileyeceğini, büyük verinin stratejiye etkisini, teknoloji yönünü ve sektör öncülerinin büyük veri kullanımının analizi sayesinde olası hataların önceden kestirilebilir olduğu akıcı üslubuyla incelemektedir.

Strateji ve Büyük Veri

“Önemli olan verinin hacmiyle büyülenmek değil onu analiz edebilmek onu içgörü, inovasyon ve işletme değerine çevirebilmektir.” Büyük verinin ortaya çıkışı (veya en azından fark edilişi) üzerinden sadece on yıl geçmiş olsa da, özellikleri “yeni bir devir” anlamına geliyor. Farklı sektörlerden büyük kuruluşlar veri ekonomisine katılıyor ve büyük veriyi sadece daha iyi kararlar ile maliyet tasarrufu için değil, müşterilerine veriye dayalı yeni ürün ve hizmetler sunmak için de kullanıyorlar. Bu beceriler, liderlik, örgütsel yapılar, teknolojiler ve mimarilerde değişim anlamına geliyor. Dünya ve onu açıklayan veri sürekli bir değişim ve akış halinde; bunu hızla idrak edip akıllıca tepki veren kuruluşlar ise avantajlı konumdalar. Büyük veriyle çalışmaya karar veren herkes, bunu yapmanın en mantıklı ve ekonomik yollarını öğrenmek zorunda.

Thomas H. Davenport iş analitiği ve büyük veri alanında dünya çapında isim yapmış bir liderdir. Önemli teknolojik trendleri yönetim pratiklerine entegre ederek, bir kuruluşun tüm birimlerinin analitiklerinde görünür değerler yaratmaktadır. Bobson College’da Enformasyon Teknolojisi ve Yönetim profesörüdür; MIT Dijital İşler Merkezi’nde uluslararası analitik araştırmaları enstitüsünün kurucu ortağı ve yöneticisidir. Deloitte Analytics’in baş danışmanı olan Davenport’un on yedi kitabın yazarı veya eşyazarıdır. Harvard Business Review’de yazmaya devam etmektedir.

Kitaptan Kısa Alıntı:

“…. Evet, ortada devasa miktarda veri var; bir çalışmaya göre 2012’de dünya 2,8 zettabayt’dan daha fazla (bu 2,8 trilyon gigabayt ediyor, ki akıl almaz derecede yüksek bir rakam) veri kullanmış. Bu rakam şu ana kadar gördüğümüz her şeyden daha büyük ve zaman içinde yalnızca daha da hacimli hale gelecek. Buna rağmen her ne kadar veri miktarından bahsetmek kokteyl partileri için yararlı olabilse de, büyük veriyi yönetmesi ve ondan faydalanması gereken kuruluşlar için asıl önemli nokta verinin toplam hacmi değil. Hatta bu anlamda eski bir klişeyi (başka bir bağlamdan) tekrarlayabiliriz, “Önemli olan boyutu değil”.

Önemli olan verinin hacmiyle büyülenmek değil, onu analiz edebilmek—onu içgörü, inovasyon ve işletme değerine çevirebilmek. Elimizde bir sürü veri var ama bunlarla ne yapmamız gerektiği hakkında hiçbir fikrimiz yok. Veriler içinde boğulmuş birçok kuruluş—kâr amacı gütmeyen bir sağlık kurumu, kamu kurumu veya bir teknoloji şirketi olabilir— “Büyük Veri” furyasının onlara vaat ettiği içgörülerden çaresizce faydalanmak istiyor.

Peki, büyük veri hakkında kafamız yeterince net mi?

2013’te yaklaşık bin Harvard Business Review okuyucusuyla yapılan bir ankette, birçok katılımcı büyük veri kavramına aşina olduğunu söylese de sadece yüzde 28’i kendi kuruluşunun “daha iyi iş kararları alabilmek ve yeni iş fırsatları yaratabilmek için halihazırda büyük veri kullandığını” belirtmiş.

Yalnızca yüzde 23’ü kendi kuruluşunun büyük veri için bir stratejisi olduğunu söylemiş. Sadece küçük bir yüzde, yüzde 6, “Kuruluşum büyük verinin kritik iş birimleri üzerindeki etkisini değerlendirdi” ifadesine kesinlikle katıldığını belirtmiş ve daha da küçük bir yüzde, yüzde 3,5 “Kuruluşum bizim işimizde büyük veriyi nasıl uygulayacağını biliyor” ifadesine kesinlikle katılmış.”

Big Data @ Work

Thomas Davenport

Türk Hava Yolları Yayınları

İstanbul, 2014