Ana sayfa ARAŞTIRMALAR Katılım bankalarının yıllık kredi kart ücretleri ne kadar?

Katılım bankalarının yıllık kredi kart ücretleri ne kadar?

5525
0
PAYLAŞ

Türkiye’de faaliyet gösteren 5 katılım bankası bulunuyor. Ziraat Katılım bankasının dışındaki tüm katılım bankaları müşterilerine kredi kartı sunuyor. Albaraka Türk’ün “World Card”, Türkiye Finans’ın “Bonus Kart” ile anlaşması bulunuyor. Müşterilerine sunduğu kartlar arasında en yüksek ücreti World Platinum kartıyla Albaraka Türk belirlemiş durumda.

Güncel kredi kartı yıllık ücretlerine baktığımızda Kuveyt Türk “İhtiyaç Kart” dışındaki hiçbir kredi kartından yıllık ücret almadığı gibi üyelik yenileme işleminden ve ek kart sahiplerinden de ücret tahsil etmiyor. Banka, “İhtiyaç Kart” sahiplerinden kullanılan limitin %0.5 oranını yıllık kart ücreti olarak müşterilerinden alıyor.

Bank Asya’nın kredi kartı Asyacard’ın yıllık ücretleri kart çeşidine göre değişiyor. Asyacard Platinum için 50 TL yıllık kart ücreti belirlenirken diğer Asyacard sahipleri için 30 TL yıllık ücret ilan edilmiş durumda. Ek kart sahipleri asıl kartın ücretinin yarısı kadar ücret ödemekle yükümlü.

Katılım bankaları arasında başka bir bankanın kredi kartı markasıyla ilk anlaşma yapan banka olması ile tanınan Albaraka’nın, World Card ücretleri katılım bankalarının kartücretleriyle karşılaştırılınca yüksek tutarlarda olduğu görülüyor. Albaraka, “World Klasik” için 70 TL, “World Gold” için 80 TL ve “World Platinum” için 90 TL yıllık ücret ilan etmiş durumda. Ek kartlar için asıl kartın yıllık ücretinin yarısı kadar bir ücret belirlenmiş. Albaraka Türk, World özellikli olmayan kartlarından ise ücret almayacağını ilan ediyor.

Bonus Card özellikli “Happy” kredi kartını müşterilerine sunan Türkiye Finans’ta Happy Zero kartlarından yıllık ücret alınmıyor. Bunun dışında Bonus özellikli olmayan “Türkiye Finans Kart Classic”ten 10 TL, “Türkiye Finans Kart Gold”dan ise 15 TL ücret alınıyor. Bankanın Bonus özellikli Happy Kart ücretleri ise şöyle: “Happy Card Classic” ve “Happy Card Anne” için 35 TL, “Happy Card Gold” için 45 TL, “Happy Card Platinum” için 55 TL, “Happy Kahramanmaraşspor” içinse 70 TL yıllık kart ücreti alınıyor. Ayrıca bankanın Hac ve Umre harcamaları için kullanıma sunduğu “Haremeyn Kart” 35 TL ve “Haremeyn Şua Kart” 80 TL yıllık kart ücretini müşterilerinden tahsil ediyor.

Not: Bankaların web sitelerindeki güncel değerlere dayanılarak hazırlanmıştır. Bazı bankalar belirledikleri ve alacaklarını ilan ettikleri kart ücretlerinin tahsilini kampanya vb gibi nedenlerle ertelemiş olabilirler. (Albaraka, kart ücretlerini BDDK’ya bildirdi, ancak bir süredir müşterilerden kart ücreti almıyor, kendi belirlediği bir süre kadar almamaya da devam edecek)