Ana sayfa ARAŞTIRMALAR Hisarcıklıoğlu: “Türkiye’nin en önemli sorunu istihdam”

Hisarcıklıoğlu: “Türkiye’nin en önemli sorunu istihdam”

0
0
PAYLAŞ
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Gebze’nin nüfusu 350 bin. 350 bin nüfusun olduğu yerde kayıtlı çalışan sayısı 310 bin. Bu müthiş bir şey, böyle bir şehir Türkiye’de yok” dedi.​ Hisarcıklıoğlu, Gebze Ticaret Odası tarafından düzenlenen, “Ekonominin Yıldızları Ödül Töreni”nde yaptığı konuşmada, ödül alan sanayicilerin sadece Gebze’nin değil, ülkenin yıldızları olduğunu belirtti.

Bunu alkış almak veya hamaset yapmak için söylemediğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Gebze’nin nüfusu 350 bin. 350 bin nüfusun olduğu yerde kayıtlı çalışan sayısı 310 bin. Bu müthiş bir şey, böyle bir şehir Türkiye’de yok” diye konuştu.

Rifat Hisarcıklıoğlu, Gebze’nin sosyo ekonomik gelişmişlik bakımından Türkiye’deki tüm il ve ilçeler arasında dördüncü sırada bulunduğunu belirterek, ülkenin en büyük 500 firmasının 62’sine Gebze’nin ev sahipliği yaptığını, bunun müthiş bir başarı olduğunu kaydetti.

İstihdam üzerindeki vergi yükünde dünya birincisiyiz

Hisarcıklıoğlu, sanayicilerin en büyük şikayetinin istihdam üzerindeki vergi yükleri olduğunu belirterek , “İstihdam üzerindeki vergi yükünde dünyada birinci sıradayız. Türkiye’de istihdam üzerindeki vergi yükü yüzde 59, OECD ortalaması yüzde 35. Dünyada hem emeklilik hem işsizlik fonu hem de kıdem tazminatının olduğu tek ülke Türkiye” diye konuştu.

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi ile bugüne kadar 195 bin kişiyi meslek sahibi yaptıklarını ve 134 bin kişiye istihdam sağladıklarına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Ne olur eleman ihtiyacınız varsa buradan alın. UMEM kapsamında bir eleman istihdam ederseniz istihdam üzerindeki vergi yükünün yüzde 20’sini ödemiyorsunuz. Müthiş bir avantaj” dedi.

Hisarcıklıoğlu, sanayicilerin mal alırken peşin aldıklarını fakat ihraç ederken vadeli ihraç ettiklerini kaydederek, “Bu risk demektir. Eximbank sigorta yapıyor, sigorta yaptırın. Sigorta yaptır alacağın garanti altına girsin. Bugün Türkiye’nin ihracatının sadece yüzde 10’u sigortalı” değerlendirmesinde bulundu.