Ana sayfa ARAŞTIRMALAR Ekonomik Güven Şubat’ta Dip Seviyeye Geriledi

Ekonomik Güven Şubat’ta Dip Seviyeye Geriledi

248
0
PAYLAŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ekonomik güven endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endekstir. Endeks, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait normalleştirilmiş alt endekslerin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşmaktadır. Endeksin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği göstermektedir.

2015’in Şubat ayından itibaren 90 seviyesinin altında seyreden ve siyasi belirsizliğe bağlı olarak Eylül’de 72,6’ya kadar gerileyen ekonomik güven endeksi, Kasım’da seçimlerin geride kalmasıyla birlikte 104,8 ile 23 ayın rekor seviyesine yükselmiştir. Ancak bu gelişmeyi takiben yeniden düşüş eğilimine giren endeks Şubat 2016’da üst üste üçüncü kez düşüş sergilemiş ve önceki aya göre yüzde 14,8’lik gerilemeyle 71,5 olarak ölçülmüştür. Bu değer, seri başlangıcı olan Ocak 2011’den beri en düşük değer ekonomik güven seviyesine işaret etmektedir.

Ayrıntılara bakıldığında, Şubat 2016’da ekonomik güven endeksinin tüm alt endekslerden olumsuz etkilendiği görülmektedir. Ancak özellikle tüketici güven endeksinin yüzde 7 düşüşle 66,6’ya gerilemiş olması en önemli etken olmuştur. Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 3,5’lik gerilemeyle mevcut düşüş serisini üst üste üçüncü aya taşımıştır. Bu zayıflamada özellikle turizm sektörüne ilişkin artan kötümserliğin etkili olduğu tahmin edilmektedir. Son aylarda dalgalı bir seyir izlemekle birlikte inşaat sektörü güven endeksi de Şubat’ta son 4 ayın en düşüğündedir. Reel kesim ve perakende ticaret güven endekslerinde de Ocak ayına göre zayıflama görülmekle birlikte bu endeksler 100’ün üzerindeki değerlerle görece dirençli seyretmektedir.

Şubat ayı verileri, büyük olasılıkla küresel ekonomik görünüme ilişkin beklentilerdeki bozulma ve artan jeopolitik risklerin etkisiyle ekonomik güvenin tüm sektörlerde zayıfladığını ortaya koymaktadır. Önümüzdeki dönemde küresel büyüme endişeleri, negatif faizlerle birlikte finans piyasalarında görülebilecek oynaklıklar, bölgede yüksek seyreden tansiyon, Rusya’nın uygulamaya başladığı ekonomik yaptırımlar ve süregelen siyasi belirsizlikler nedeniyle ekonomik güven göstergelerinde yüksek dalgalanmalar görülebilecektir.

2016.02.29-ekonomik-guven-endeksi-01-18075.png

2016.02.29-ekonomik-guven-endeksi-02-18076.png

Kaynak: İSO Araştırması