Ana sayfa GENEL “Adapazarı İslam Ticaret Bankası”

“Adapazarı İslam Ticaret Bankası”

2409
0
PAYLAŞ

Şu an bankacılık faaliyet izni bulunmayan Türkiye’nin ilk özel bankası olarak bilinen Türk Ticaret Bankası’nın hikayesi aslında tefeciliğe karşı bir başkaldırı olarak ortaya çıkan,1913 kuruluş tarihli Adapazarı İslam Ticaret Bankası’na dayanıyor.  9 Mart 1913’te Adapazarı İslam Ticaret Bankası adıyla kurulan banka, 1924’te, Adapazarı İslam Ticaret Bankası Türk A.Ş., 1928’de Adapazarı Türk Ticaret Bankası A.Ş. ve 1937’de Türk Ticaret Bankası A.Ş. adlarını aldı.

Kuruluşta Adapazarı’nda olan merkezi 1934’te Ankara’ya, 1952’de İstanbul’a taşındı. Peki bu bankanın tam olarak hikayesi nedir? Adapazarı’nın tüccar eşraflarından Mazlum Tarık Pekerken, Medyabar’dan Fahri Tuna’ya anlattı.

İşte Türk Ticaret Bankasının temellerini teşkil eden Adapazarı İslam Ticaret Bankası

Faik Tuna: 1913 yılında on üç Adapazarlı’nın  bir araya gelerek, Türk tarihindeki ilk özel banka olarak kurduğu “Adapazarı İslâm Ticaret Bankası” bir bakıma eşraf hareketi olarak algılanabilir mi?
Mazlum Tarık Pekerken: Evet; ben de böyle düşünüyorum… Ayrıca söz konusu bankanın bana en sıcak gelen tarafı, Allah ve Resulünün “bize harp açmıştır” dediği tefeciliğin karşısına, onunla aynı silahlarla gitmek, kâr esası üzerinden çözüm üretmek, bu sahayı da “eşraf olmayanların” eline bırakmamaktaki kararlılıklarıdır. O bankayı kuran Adapazarı eşrafı, aslında Gayrı Müslim kökenli o günün tefeciliğine karşı açıkça savaş açmış bulunuyorlardı benim kanaatimce.

Röportajın devamını okumak için tıklayınız

Yorumlar

yorumlar