Ana sayfa Haberler ALBARAKA Yahşi: “Kamunun sektöre girişi imajı da güçlendiriyor”

Yahşi: “Kamunun sektöre girişi imajı da güçlendiriyor”

420
0
PAYLAŞ

Sabah Gazetesi’ne konuşan Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, kamu kaynaklı girişlerin sektörün kamuoyundaki imajını güçlendireceğini kaydetti.

Katılım bankacılığı sektörünün büyümesi için, her kurumu ve paydaşı ilgilendiren genel stratejilerin 2025 Stratejisi Belgesi’nde ortaya konulduğunu kaydeden Albaraka Türk Genel Müdürü Dr. Fahrettin Yahşi, “Büyüme stratejisi olarak ürün çeşitliliğinin artırılması, bankalarda çalışan insan gücünün niteliğinin geliştirilmesi, katılım bankacılığına ilişkin algı ve itibar yönetimi konuları öne çıktı. Genel prensipler sektöre ancak bir yön çizer. Büyümeyi sağlayacak olan ise sektörde fiilen faaliyet gösteren bankaların ortaya koyacağı performanstır. Daha da önemlisi bu alana tahsis edecekleri sermayedir” dedi.

SERMAYE GİRİŞİ

“Kamu sermayeli iki bankanın katılım bankacılığı sektörüne girmiş olmasını çok doğru ve olumlu buluyoruz” diyen Yahşi, “Bankacılıkta büyümenin temel dinamiği, sermaye. Sektöre giren her yeni kurum, getirdiği yeni sermaye katkısı ile sektörün kapasitesini de genişletmiş oluyor. Tabi bu yeni bankaların kamu kaynaklı olması ayrıca önemli. Bunu kapmakla kamu idaresi hem bu sektöre olan ilgi, güven ve beklentisini ortaya koymuş oluyor hem de sektörün kamuoyundaki imajının güçlendirilmesine katkıda bulunuyor” dedi. 2025’te katılım bankalarının bankacılık sektörü içindeki payının yüzde 15 olarak belirlendiğini hatırlatan Yahşi, “Türkiye Katılım Bankaları Birliği 2025 Strateji Belgesi’nde 2025’te katılım bankalarının, bankacılık sektörü içerindeki payının yüzde 15 olması hedeflendi. Bankacılık sektörü içindeki payı açısından bakıldığında katılım bankacılığı şu anda yüzde 5 civarında bir paya sahip. Bu elbet küçümsenmeyecek bir oran, ancak bunun daha da yüksek olması mümkün”diye konuştu. Yahşi, Albaraka Türk’ün de, 2015 sonunda özkaynak büyüklüğünde 2.1 milyar TL’ye, topladığı fonlarda 20.3 milyar TL’ye, kullandırdığı kredilerde ise 19.5 milyar TL’ye ulaştığını söyledi.

BEŞ TEMEL YAPI TAŞI

Yahşi, “En iyi katılım bankası olmayı beş yapı taşı üzerinden tanımladık” diyerek sözlerini şöyle açıkladı: “En iyi müşteri hizmeti, seçkin çalışan kadrosu, en yenilikçi ürünler, en yüksek şirket değeri ve yüksek marka bilinirliği. Bu beş alana uygun aksiyonlar alıyoruz.”

Sabah Gazetesi