Ana sayfa GENEL Bu ismi iyi takip edin…

Bu ismi iyi takip edin…

0
0
PAYLAŞ

Daha önce kulislerde TCMB Başkan adayı olarak ismi geçse de, pek çok kişinin “henüz erken” diye düşündüğü Murat Çetinkaya, TCMB Başkanı oldu…

Çetinkaya’nın başkanlığının kesinleşmesinden 1 ay önce ise Murat Çetinkaya için “en güçlü aday” yorumunu yapan Mehmet Akif Avcı dikkatleri çekti. Avcı’nın 18 Mart’ta yazdığı yazısı özet olarak şöyleydi:

“Finans piyasalarının yakın zamandaki en önemli gündemi Merkez Bankası başkanının atanmasıyla ilgili olacak. Bu süreçte en güçlü aday Başkan Yardımcısı Murat ÇETİNKAYA olarak öne çıkıyor.

Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan ÇETİNKAYA, katılım bankacılığı piyasasına yakın birisi. Mesleki kariyeri içerisinde Albaraka Türk ve Kuveyt Türk Katılım Bankalarında üst düzey görevlerde bulundu. Murat ÇETİNKAYA, hazine, uluslararası bankacılık ve yatırım bankacılığı konularında tecrübe sahibi. Uzun süredir de Merkez Bankasında büyük tecrübeler edinmiş olmalı.

Hükümetin katılım bankacılığının sektör payını artırmaya yönelik stratejisi düşünüldüğünde, Merkez Bankasının başında katılım bankası tecrübeli bir ismin olması büyük avantaj olacaktır. Geçmişte katılım bankaları birçok sorun yaşadı ama katılım bankalarının istediği yönde bir çözüm bulmak mümkün olmadı.

Katılım Dünyası olarak yeni başkandan bir beklentimizi de ekleyelim. BDDK’nın Katılım Bankacılığı Dairesi kurduğu herkesin malumu. Merkez Bankasından da uzman personel kadrosuyla katılım bankacılığı sektörüne daha fazla destek olmasını bekliyoruz.”