Ana sayfa Haberler ALBARAKA Yahşi’den reel sektöre “aşırı borçluluk” uyarısı

Yahşi’den reel sektöre “aşırı borçluluk” uyarısı

0
0
PAYLAŞ

Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, Türkiye’de reel sektör firmalarının aşırı borçlu olduğunu belirterek, bunun bankacılık sektöründe takibe dönüşen kredi rasyosunu 1-1,5 puan artırabileceğini söyledi.

Yahşi, takibe dönüşen kredi oranındaki artışın, bankaların mali bünyelerinde ciddi bir etki yaratmasını beklemediklerini ancak kârlılıklar üzerinde olumsuz bir etki oluşturacağını ve özkaynak kârlılıklarını da bir puan daha aşağı çekebileceğini ifade etti.

Bankacılık sektöründe Ocak-Mart döneminde tahsili gecikmiş alacak oranı geçen yıl aynı dönemdeki yüzde 2,8 seviyesinden yüzde 3,3’e yükseldi.

Reuters‘la yaptığı söyleşide Yahşi, “Reel sektör kendi borç yapısına odaklanmalı, borç özkaynak ilişkisini yeniden gözden geçirmeli. Sadece finansal sektörün alacağı tedbirlerle takipteki kredi oranını azaltmak mümkün değil. Türkiye’de reel sektör firmalarının aşırı borçlu olduğu kanaatini taşıyorum. Kaldıraç oranları yüksek, dolayısıyla borçların çevrilebilme kabiliyetleri üzerinde de olumsuz etki yaratıyor” dedi ve ekledi:

“Bu yıl sektörde takibe dönüşen kredi oranları bir miktar artacak. Takibe dönüşen kredilerde 1-1,5 puanlık artış olabilir. Bu artışın banka kârları üzerinde olumsuz etki yaratacağını ama banka mali bünyeleri üzerinde ciddi bir etki yaratmayacağını düşünüyorum.”

Yahşi, bankacılık sektörünün özkaynak kârlılığının geriye gittiğini ancak, hala kâr etme potansiyelini sürdürdüğünü belirterek, takibe dönüşen kredi rasyosundaki artışın da sektörün özkaynak kârlılığını bir puan daha aşağı çekebileceğini ifade etti.

Perakende şirketleri başta olmak üzere son dönemde reel sektördeki iflas erteleme başvuruları dikkat çekerken; alacak sigortası şirketi Euler Hermes de bu yıl iflas eden şirket sayısında yüzde 6 olan artış beklentilerini yüzde 8’e çıkardıklarını açıkladı.

Öte yandan, Türkiye Bankalar Birliği’nin verilerine göre de, ilk çeyrekte yüzde 14 artışla 2,5 milyar lira tutarında 231,000 adet senet protesto edildi.

Yahşi banka kârlarının geçen seneki seviyelerde gerçekleşmesini beklediklerini belirterek, takipteki kredi oranındaki artışın bankaların mali bünyelerine ise bir zarar vermeyeceğini kaydetti.

BusinessHT

Yahşi: “Yüksek maliyetler konut kredisinde talebi baskılıyor”