Ana sayfa GENEL İlk Meclis ve tarihe düşülen notlar …

İlk Meclis ve tarihe düşülen notlar …

0
0
PAYLAŞ

23 Nisan cumartesi günü Birlik Vakfı merkezinde Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Alacacı ev sahipliğinde Kemal Öztürk tarafından İlk Meclis konulu bir seminer verildi.

İlk Meclis belgeseli Kemal Öztürk’ün şahsi hayatında zorunlu seyahatlere neden olan, o dönemki mevcut işinden ayrılması ile sonuçlanan bir dönemi başlatan bir belgesel.

İlk Meclis belgeseli aynı zamanda dönemin siyasi hayatında da enterasan rastlantılarla dolu günlerin yaşanmasınada vesilen olan bir çalışma.

Kemal Öztürk bu çalışmasını kitap olarak da yayınlamış daha sonraki yıllarda.

İnkılap yayınlarından 2000 yılında yayınlanan eserden kısa bir alıntı aşağıda;

“Yıkılmış ve işgal edilmiş bir imparatorluktan arta kalanlar, şimdi bir Meclis kurarak özgürlüklerine kavuşmanın yollarını arıyorlardı. 127 kişi İmparatorluk tarihinin en sivil, en demokratik ve en renkli meclisinin açılışını yaptılar. Bağımsızlık için, özgürlük için, halk iradesi için savaştılar. Anadolu kutsal bir direnişe ev sahipliği yapıyordu. İlk meclis bu savaşın tek merkezi, tek yönlendiricisiydi. Meclisin içindekiler, kimi zaman tartıştı, kimi zaman ümitsizliğe düştü, kimi zaman tek vücut oldu. Ama tek hedefleri olan bağımsızlıktan asla taviz vermediler. Somunda hayallerini süsleyen zafere ulaştılar. Zafer sonrası yaşananlar, anlatılmamış bir tarihin perde gerisindeki buruk hâtıralar olarak kaldı. Anlatacağımız öykü sadece resmi albümlerde kalanların unutulmuş öyküsüdür.”