Ana sayfa ARAŞTIRMALAR Nisan ayında ihracat arttı mı, azaldı mı?

Nisan ayında ihracat arttı mı, azaldı mı?

271
0
PAYLAŞ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 kayıpla 11 milyar 443 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiğini açıkladı. Yılın ilk 4 ayında ise ihracat yüzde 8,4 daralarak 46 milyar 187 milyon dolar oldu.

Otomotiv endüstrisi 2 milyar dolarlık ihracatla Nisan ayında liderliğini sürdürürken, bu sektörü 1,5 milyar dolar ile hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü ve 1,2 milyar dolar ile kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü izledi.

Nisan ayında ihracatta bir düşüş olmasına rağmen, ilk 4 ayda miktar bazında ihracatın arttığını kaydeden Büyükekşi, “İhracatımızın gerilemesinde ihracat fiyatlarındaki düşüş etkili oluyor. Ancak, miktar bazında ihracatımızın artıyor olması bizleri sevindiriyor” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), nisan ayı ihracat rakamlarını Antalya’da EXPO Fuar Merkezi’nde açıkladı. TİM verilerine göre, nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 oranında düşüşle 11,4 milyar dolar ihracat gerçekleştirildi. Yılın ilk 4 ayında ise yüzde 8,4 kayıpla 46,2 milyar dolar ihracata imza atıldı. Son 12 aylık dönemde de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,6 gerilemeyle 139,6 milyar dolarlık ihracat yapıldı.

Tüm Sektörler İçerisinde İhracatını en fazla tütün sektörü artırdı

Sektörel bazda nisan ayında en fazla ihracatı 2 milyar 47 milyon dolarla geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,5 artış gösteren otomotiv endüstrisi gerçekleştirdi. Bunu yüzde 13,3 artış ve 1 milyar 526 milyon dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü ve yüzde 14,6 kayıp ve 1 milyar 229 milyon dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü takip etti.

Nisan ayında sanayi sektörleri içerisinde en fazla ihracat artışını yüzde 14,9 ile savunma ve havacılık sanayii sektörü yakalarken, tarım sektöründe en fazla ihracat artışı yüzde 47,3 ile tütün sektöründe yakalandı. Diğer taraftan, miktar bazında 12 sektörümüzde ihracat artışı yaşanırken, 14 sektörde ihracatımız geriledi.

İlk 20 ülke içinde en fazla Hollanda’ya ihracat artışı gerçekleşti

Nisan ayında 106 ülkeye ihracatımız arttı, 131 ülkeye ise ihracatımız azaldı. Bu dönemde en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke arasında ihracatımız; Almanya’ya yüzde 3,8, İtalya’ya yüzde 12,7 ve ABD’ye yüzde 11,9 artarken, İngiltere’ye yüzde 1,3, Irak’a yüzde 27,9 daraldı.

Türkiye’nin geçen ay en fazla ihracat yaptığı 20 ülke arasında ise en yüksek artış oranı yüzde 28,2 ile Hollanda’ya yapıldı. İhracat artışında öne çıkan diğer ülkeler ise sırasıyla yüzde 26,6 ile Bulgaristan ve yüzde 23,9 ile İran oldu. Bölgeler bazında da yine aynı dönemde AB’ye ihracat yüzde 5,1, AB dışı Avrupa’ya yüzde 15,6, Uzakdoğu ülkelerine yüzde 11,1 arttı, Ortadoğu’ya yüzde 14, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine ise yüzde 22 oranlarında daraldı.

33 ilimiz ihracatını artırdı

İl bazında ihracatımıza baktığımızda, nisan ayında 33 ilimizin ihracatını artırdığını görüyoruz. En fazla ihracat yapan ilk 10 ilimiz arasında ise 6 ilimizin ihracatı düşerken, Bursa, İzmir, Gaziantep ve Manisa’nın ihracatı yükseldi.

“Antalya dünyanın en güzel yeri”

Büyükekşi, ihracat rakamlarını Antalya’da açıklamalarının önemine değindi ve “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Şüphesiz ki Antalya, dünyanın en güzel yeridir’ sözlerinden yola çıkarak bu ilimiz tarımda ve turizmde çok önemli yerlere ulaştı. Sebze ihracatında geçen yıl 217 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Antalya, seracılıkta lider ilimiz oldu. Bu başarılarının yanında uluslararası çapta büyük organizasyonlar gerçekleştiren Antalya, Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla açılan EXPO2016’ya da ev sahipliği yapıyor. ‘Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya’ başlığı ile düzenlenen EXPO, Antalya’nın ve ülkemizin tanıtımına büyük katkı sağlayacak” şeklinde konuştu. Büyükekşi şöyle devam etti:

“Antalya’nın ihracatı son 10 yılda 2,5 kat artarak 943 milyon dolara ulaştı. İhracatçı sayısında da aynı dönemde Antalya 11. sırada yer alırken, geçen yıl bin 134 ihracat firması ile iller bazında 9. sıraya yükseldi. Hedef, Antalya’nın potansiyelini sonuna kadar kullanarak ihracatta çok daha üst sıralarda yer almasını sağlamak. Bu kapsamda, geçtiğimiz hafta ‘10 il 10 ülke’ programında açıkladığımız gibi, Antalya’yı Almanya ile eşleştirdik. Önümüzdeki günlerde Antalyalı ihracatçılarımızı Almanya pazarına odaklamaya yönelik seminerler düzenleyeceğiz” dedi.