Ana sayfa Haberler BANK ASYA Bank Asya personeline ne olacak?

Bank Asya personeline ne olacak?

0
0
PAYLAŞ

15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonraki ilk iş günü 18 Temmuz’da geçici olarak kapatıldığı duyurulan Bank Asya’nın, aynı haftanın son iş günü 22 Temmuz’da da faaliyet izni kaldırıldı.

Banka Asya’da parası olanların durumu ne olacak? Bank Asya’ya borcu olanların durumu? ve Bankadaki kiralık kasalara ne olacak? başlıklarıyla yoğun olarak cevabı aranan sorulara açıklık getirdik. Merakla cevabı aranan bir diğer soru ise banka çalışanlarının durumunun ne olacağı ile ilgili. Konu hakkında yasal düzenlemelerin ayrıntısına girmeden özetle durum şudur:

1- BDDK Bank Asya’nın faaliyet iznini 22 Temmuz 2016 Cuma günü kaldırdı.

2- Faaliyet izninin kaldırılmasından sonra bankada parası olanların paraları ödenecek (kimlerin ne kadar tutardaki parası ödenir ayrıntılar burada)

3- Banka hakkında iflas kararı verilecek,

4- Banka tasfiye edilecek, tamamen kapatılacak.

Çalışanlar banka tasfiye edilip kapatılacağı için maalesef işsiz kalacaklar.

Normal bir süreçte olması gerekenleri şöyle toparlayabiliriz: Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından tayin edilecek tasfiye memurları bankayı temsil ve idare etmek konusunda tam yetkili olacaklar. Bu tasfiye ekibi bankadan alacak taleplerini inceleyip karar verecekler, ödeme yapacaklar ve bankanın alacaklarını tahsil edecekler, bankanın aktiflerinin paraya çevirecekler (kredilerin tahsilatları, bankanın sahip olduğu binaların vs satılması..) Bankadan alacak taleplerinde işlerine son verilen personelin tazminatları “imtiyazlı alacak” olarak değerlendirilip öncelikli olarak bunlar kendilerine ödenir.