Ana sayfa GENEL ​Küçük ellere, tablet yerine boya verin

​Küçük ellere, tablet yerine boya verin

200
0
PAYLAŞ

Çocukların küçük yaşlarda sanata yönlendirilmeleri, el kaslarının gelişiminden okul başarılarına kadar pek çok fayda sağlıyor. ERA Kolejleri Görsel Sanatlar Bölüm Koordinatörü Kenan Işık, kendi küçük yeteneği büyük çocuklarla evde neler yapabileceğinizi anlattı.

Sanat eğitimi, erken yaştan itibaren çocuklara birçok fayda sağlar. Sanatsal aktivitelerin pedagojik yararlarını açıklayan ERA Kolejleri’nden PDR biriminden Kenan Işık, özellikle duygularını sözel olarak ifade etmekte zorlanan çocukların, ortaya bir eser çıkartarak kendilerini daha kolay ifade ettiklerini, mutlu ve dışa dönük hale geldiklerini söylüyor.

Sanatsal çalışmalar, çocuklarda küçük kasların gelişiminde de etkili oluyor. Böylece öğrencinin yazma ve kalem tutma yeteneği artıyor. Çocuğun 3 boyut algısı sanatsal uğraşlarda gelişiyor. Hayal gücü bir ürüne dönüşürken, çocuğun özgüven duygusu pekişiyor.

Evde Sanat

Erken yaştaki çocukları sanatla tanıştırmak isteyen ebeveynler, el kaslarını geliştirmeye yardım edecek çeşitli aktiviteleri evde yapabilirler. Bu çalışmalar, çocuk okula başladığı zaman daha kolay ve okunaklı yazı yazmaya adapte olmasını da sağlayacaktır.

  • * Doğal kil çalışmaları, çocuklar için oldukça eğlenceli bir aktivitedir. Çocuk kile şekil verirken ellerini daha etkin kullanmayı öğrenir. Çocuklarla kil şekillendirme çalışması yaparken boyasız killer tercih edilmelidir.
  • * Parmak boyaları çocukları renklerle tanıştırmanın keyifli bir yoludur. Renklere dokunan çocuk, parmaklarıyla güneş, elma gibi basit figürleri çizebilir.
  • * Pastel boya ile yapılacak çalışmalarda, yağlı veya üçgen taş pastel boyalar, kokusuz ve sağlıklı markalar tercih edilmelidir.
  • * Parmaklarını kullanma becerisini elde etmiş çocuklarla fırça ile uygulanan boya tekniklerine geçiş yapılabilir. Suluboya, guvaj, yağlıboya ve akrilik gibi fırça ile uygulanan boyalar ile farklı boyama teknikleri denenebilir.