Ana sayfa Manşet Esenboğa Havalimanı’nın yeni adı ne olsun?

Esenboğa Havalimanı’nın yeni adı ne olsun?

3701
0
PAYLAŞ

15 Temmuz Hain Darpazardan pazarabe Girişimi’nin ardından Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan başta olmak üzere birçok kişi tarafından Sabiha Gökçen Havalimanı’nın adının değiştirilip darbeci Semih Terzi’yi alnından vuran Şehit Ömer Halisdemir’in adının havalimanına verilmesi için sosyal medya ve birçok mecrada kampanya başlattı.

Türkiye’de havalimanlarına genellikle o şehirde emeği olan ya da o şehrin içinden çıkmış büyük kişilerin adları verilir. Örneğin Van’dan çıkan ilk ve tek başbakan olan Ferit Melen’in adı Van Havalimanı’na, Kıbrıs şehidimiz İzmitli Cengiz Topel’in adı Kocaeli Havalimanına ve her ne kadar Aydın doğumlu olsa da kimliğinde İzmir doğumlu olduğu yazan ve İzmir’e damat olarak giden merhum başbakanımız Adnan Menderes’in adı da İzmir Havalimanına verilmiştir.

Şimdi gelelim ülkemizin başkenti olan Ankara’nın havalimanına ismini veren Esenboğa’ya… Öncelikle Esenboğa kimdir, nedir, ne değildir ona bakalım

Esenboğa Havalimanı’nın kurulduğu alan Ankara Merkez’e yaklaşık 30 km mesafe uzakta. Havalimanı 1955 yılında kurulduğunda “şehir o tarafa doğru büyür, biz en iyisi havalimanını buraya yapalım” denilerek seçilmiş bir alan diyeceğim de hala -havalimanına giden yol dâhil- etrafı Orta Anadolu’nun bozkırla iç içe köylerini andırıyor… Hatırlayacaksınız, MHP’li muhalifler kongreyi Esenboğa’nın yakınındaki bir otelde yapmaya kalkınca MHP yönetimi oranın Ankara’nın merkez il sınırları içinde olmadığını söyleyip itiraz etmişti…

Esenboğa Havalimanı’nın olduğu alan adını tarihi bir olaydan alıyor hem de bizi hiç mutlu etmeyecek tarihi bir olaydan. Murat Bardakçı’nın yazdığına göre ‘‘Esenboğa’’ sözüyle esen, uçan… bir boğa kastedilmemektedir. Kelimenin başındaki ‘‘esen’’ sözünün esmekle bir alákası yoktur, aslı ‘‘esen’’ değil ‘‘isen’’dir, ‘‘mutlu’’ gibisinden bir kavramdır, bugün ‘‘esen’’ hálini almış ve ‘‘esenlikle git’’, ‘‘esen kal’’ şeklinde kullanılır olmuştur.

Ve, işin çok daha önemli tarafı: ‘‘Esenboğa’’ bir şahıs adıdır, aslı ‘‘İsen Buga’’dır, ‘‘Mutlu, kutlu, güzel, iyi ve sağlıklı öküz’’ mánásına gelir ve Timur’un generallerinden birinin ismidir.

İsen Buga, Timur’la, Yıldırım Bayezid arasında 1402’de Ankara’da çıkan savaşta da bulundu. Bazı harp tarihçilerine göre Timur’un meşhur fil birliklerinin kumandanıydı. Karargáhını bugün kendi adıyla anılan yerde, daha doğrusu adının bozulmuş şekli olan ‘‘Esenboğa’’ taraflarında kurdu. Efendisinin 1402 Temmuz’unun son haftasında yapılan savaşın galibi olmasında onun büyük rolü vardı.

Ve savaşın sonucu malum, Yıldırım Beyazıt birkaç ay sonra hayatını kaybeder ve Osmanlı Fetret Devri’ne girer…

Savaşın yapıldığı alan, havalimanı o bölgeye yapılana kadar Esenboğa ismini muhafaza etmiş olabilir. Ancak havalimanına bu ismi yöneticilerimiz hangi düşünceyle vermişler orası işte merak konusu…

Esenboğa Havalimanının adının değiştirilmesi için daha önceden birkaç kere teklifte bulunulmuş. Ancak bu değişiklikler “İsen Buga”dan dolayı değil de popüler siyasi sebeplerden ötürü olmuş genellikle.

Arşivlerden bulabildiğim kadarıyla ilk olarak 1992 yılında SHP Sivas Milletvekili Azimet Köylüoğlu, Ankara Esenboğa Havalimanı’nın adının İnönü Havalimanı olarak değiştirilmesi için yasa önerisi hazırlamış ancak TBMM’den geçmemiş… 2000 yılında Ankara Esenboğa Havalimanı’nın adının değiştirilmesi için bir sürü tartışma yaşanmış Hürriyet Gazetesi yazarı Oktay Ekşi de Esenboğa Havalimanının adının İsmet İnönü olması gerektiğini yazmış. Başta da belirttiğim gibi o dönemde tarihçi Murat Bardakçı dışında kimse “Esenboğa” kelimesinin nereden geldiğini ise tartışmaya açmamış.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın adı değiştirilir ya da değiştirilmez orasını bilemem ancak tez elden Esenboğa adının Şehit Ömer Halisdemir Havalimanı olarak değiştirilmesini her şekilde desteklerim. Ankara Savaşı da, Ömer Halisdemir’in şehit edilmesi de Ankara’da gerçeklemiş olaylar ancak bir yanda bize tarihin büyük tokatlarından birini atmış olan “Mutlu Öküz” diğer tarafta bize sille çekmeye çalışanlara ilk kurşunu sıkmış ve hainlerin kurşunlarıyla şehadet şerbetini içmiş kahramanımız Şehit Ömer Halisdemir… Seçim milli iradenin!