Ana sayfa ARAŞTIRMALAR Müsiad: OVP hedefine ulaşmak zorlu olacak…

Müsiad: OVP hedefine ulaşmak zorlu olacak…

133
0
PAYLAŞ

Eylül ayı SAMEKS verileri İstanbul’da açıklandı. SAMEKS Bileşik Endeksi 2016 yılı Eylül ayında, bir önceki aya göre 1,7 puan azalarak 48,6 puana geriledi. MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, yılın 3. çeyreğinde pozitif büyüme sürecinin devam ettiğine işaret ederken öncü makroekonomik verilerin Türkiye ekonomisi ve Orta Vadeli Program kapsamında hedeflenen yılsonu beklentisine ulaşmak adına zorluklar içerdiğini belirtti.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), üniversitelerle ve çeşitli akademik kesimlerle 1 yıllık ortak çalışmaların neticesinde ön raporlarını hazırladıkları SAMEKS verilerini 44 aydır kamuoyu ile paylaşıyor. Her ayın son iş gününde kamuoyuna sunulan Satın Alma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) Eylül ayı verileri açıklandı.

Sanayi Endeksi, 2016 yılı Eylül ayında, bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak 51,5 seviyesine gerilemiştir. Hizmet Endeksi de bir önceki aya göre 2,1 puan azalarak 47,4 değerine gerilemiştir. Bunların bir sonucu olarak, sanayi sektöründe yeni siparişlerin sert düşüşü endeksin artış hızını yavaşlatırken, hizmet sektöründe Temmuz ayından beri süregelen yavaşlama Eylül ayında da sürmüştür. Böylece SAMEKS Bileşik Endeksi 48,6 puana gerilemiştir.

Sanayi Endeksi 50 referans puanının üzerindeki seyrini sürdürdü

Yeni Sipariş (7,0 puan) ve İstihdam (2,6 puan) alt endeksinde gözlenen azalışlar, sanayi sektöründeki hız kaybının en önemli belirleyicileri olurken, Üretim (4,1 puan), Satın Alım (1,6 puan) ve Nihai Mal Stoku (10,6 puan) alt endekslerindeki artışlar, endeksteki azalışı sınırlandırmıştır.

Eylül ayındaki 0,5 puanlık hız kaybına karşın, SAMEKS Sanayi Endeksi 50 referans puanının üzerindeki seyrini sürdürmüş ve sanayi sektöründe çarkların dönmeye devam ettiğini göstermiştir.

Hizmet Endeksi’nde yavaşlama sürüyor

İş Hacmi (5,5 puan), Satın Alım (1,1 puan) ve Nihai Mal Stoku (2,7 puan) alt endekslerinde gerçekleşen azalışlar, hizmet sektöründeki hız kaybının en önemli belirleyicileri olurken, İstihdam (3,1 puan) alt endeksinin artışı endeksteki azalışı sınırlandırmıştır.

SAMEKS Hizmet Endeksi Temmuz ve Ağustos aylarında olduğu gibi Eylül ayında da 50 referans puanının altında kalmış ve sektörde yavaşlamanın sürdüğüne işaret etmiştir.