Ana sayfa İNSAN KAYNAKLARI Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş : “Personel sıkıntısı çekiyoruz”

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş : “Personel sıkıntısı çekiyoruz”

0
0
PAYLAŞ

Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İkram Göktaş Dünya Gazetesi’nden Jülide Yiğittürk’e açıklamalarda bulundu:

Vakıf Katılım’a ‘karma sermaye’ gelecek

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Vakıfbank’taki yüzde 58 payının Hazine’ye devrinde taraflar karma yöntem üzerinde mutabakata varmak üzere.  İkram Göktaş, “Süreçte biz doğrudan taraf değiliz. Tarafların görüşmesi sürüyor. Gelinen noktada bu kaynağın ödenmesi değil, nasıl ödeneceği önemli hale geldi. İlk görüşmelerde Hazine daha çok arsa olarak vermeyi istiyor, Vakıflar Genel Müdürlüğü ise bu konuya sıcak bakmıyordu. Aldığımız son duyuma göre taraflar karma bir yöntem üzerinde mutabakata varmak üzereler. Şimdilik rakam ve yöntem net değil. Biz tabii ki nakit almayı tercih ederiz, ancak süreç bizim dışımızda ilerliyor. Bizim sermaye ile ilgili bir sıkıntımız yok. Fakat buradan bir sermaye gelirse çok ciddi bir büyüme yakalarız. Mevcut sermayemizle 100-120 şubeye kadar yürürüz” dedi.

Sermaye gelirse bütün hedefler sil baştan dizayn olacak

Yılın ilk 9 ayında toplanın fonlarda 1 milyar 387 milyon TL, kullandırılan fonlarda 1 milyar 554 milyon TL, aktif büyüklükte 2 milyar 472 milyon TL’ye ulaştıklarını ifade eden İkram Göktaş, “Yıl sonunda toplanın fonlarda 2 milyar liraya ulaşmayı hedefliyoruz. Kredilerde de toplanan fonların yüzde 10 üzerinde bir rakamla 2 milyar 200 milyon TL’ye ulaşmayı öngörüyoruz. Bunları söylerken muhafazakar davranıyoruz. Çünkü Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden bahsedilen sermaye gelirse bütün hedefler sil baştan dizayn olacak. O kadar bir kaynakla bu kadar muhafazakar olmayız” dedi.

8 aydır faaliyette olduklarını ve ana hedeflerinin şubeleşmek olduğunu ifade eden Göktaş, “Açılış telaşını üzerimizden atınca şubeleşme alt yapısını çalıştık. İlk 2 ay sonrasında yeni şubeler açmaya başladık. Şu anda 7’si İstanbul’da 23 şubeye ulaştık. Anadolu’da açılışlar yapmaya başladık. Faaliyete başladığımız günden bu yana ülke ekonomisi ve gündemin yoğunluğu nedeniyle neredeyse 40 yıllık deneyim elde ettik. Şu anda İstanbul’da 7 şubemiz var” diye konuştu.

Türkiye’yi kapsayıp İstanbul’a yoğunlaşacağız

“Ana hedefimiz coğrafi olarak Türkiye’yi kapsamak” diyen Göktaş, öncelikle büyükşehirlerde olmak istediklerini bu doğrultuda da şubeleşmeye gittiklerini anlattı. Göktaş, “Türkiye’yi coğrafi olarak kapsadıktan sonra ekonominin kalbi olan İstanbul’da yoğunlaşmayı hedefliyoruz. Bu gün baktığımız zaman hem konvansiyonel hem de katılım bankalarının şubelerinin yüzde 45-50’si İstanbul’da yer alıyor. Biz de burada yoğunlaşacağız.

Şu anda uygun yer bulamadığımız için şube açamadığımız bölgeler var. Bulunduğumuz şehrin bankacılık açısından en uygun caddesinde olmak istediğimiz için zaman zaman beklememiz gerekiyor” diye konuştu. Şu anda fon toplamaya yönelik olarak şubeler açmak istediklerini dile getiren Göktaş, “Yoksa tek bir şubeden ciddi finansman kullandırımı yaptık. Fona ihtiyacı olan sizi buluyor ama fon verecek olanı siz bulacaksınız. Ayağına gitmeniz gerekiyor; şubeleşme bu açıdan önemli. Kamu bankası olarak her ilde olacağız. 81 ilde ve büyük ilçelerde olmamız lazım. Buralara giderken de ekonomik gerçeklerden çok uzaklaşmak istemiyoruz” dedi.

Personel sıkıntısı çekiyoruz

2016 yılını 30 şube ile kapatmak istediklerini ve aslında bu şubelerin yerlerinin de hazır olduğunu dile getiren İkram Göktaş, “Personel sıkıntısı çözebilirsek şube açmak kolay. Başlangıç aşamasında katılım bankaları dışından personel istihdam etmek istemiyoruz. Bu nedenle eleman tercihimizi diğer katılım bankalarından temin etme yolunu seçtik. Henüz konvansiyonel bankalardan eleman istihdam etmiyoruz. İleride bunu da yapacağız. Zaten bir noktadan sonra kendi elemanımızı kendimiz yetiştirmeliyiz ve öyle de olacak. Şube sayımız 100’e gelmeden tam anlamıyla kendi yağımız ile kavrulmamız zor görünüyor. 100’den sonrasında kendi personelimizi kendimiz çıkartır, kendi kendimize yeter hale geliriz. Bu doğrultuda 2017 yılında açmayı planladığımız 35 şubenin müdürünün en az 20’sini kendi içimizden çıkartmak istiyoruz. Bu sorunumuzu çözersek şube sayısını rahat artırırız” ifadelerini kullandı.

Yazının tamamı için kaynak:

http://www.dunya.com/kose-yazisi/vakif-katilima-karma-sermaye-gelecek/332846