Ana sayfa GENEL EKONOMİ Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faize düşmanım!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faize düşmanım!

652
1
PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir ve Kocaeli’de yapımına başlanacak şehir hastaneleri için finansman töreninde konuştu. Erdoğan faiz konusunda yaptığı değerlendirmede “Faize düşmanım, sömürü aracı olarak görüyorum” dedi.

“FAİZ BİR SÖMÜRÜ ARACI”

Cumhurbaşkanı faiz konusunda şöyle konuştu: “Benim faize muhabbetim yoktur, faize düşmanım, sömürü aracı olarak görüyorum. Faiz harcamalarının gelire oranı yüzde 85,7 seviyesinden yüzde 13’e düştü. Bu bile bize yeterli değil. Bu yılın ilk 9 ayında merkezi yönetim bütçe açığı 12 milyar lira olarak gerçekleşti. TÜFE enflasyonu yüzde 8,8 düzeyine ulaştı. Eylül ayı itibariyle yüzde 7,3 seviyesine geriledi. Bankalarımızın döviz açık sorunu da yok.”

YATIRIMCILARA AÇIK ÇEK

Türkiye’nin çevresindeki tüm krizlere ve çatışma ortamlarına rağmen kendi yolunda kararlılıkla, güvenle yürümeyi sürdürdüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı, “Bu ülke kendisine itimat eden hiç kimseyi mahçup etmemiştir. Uluslararası yatırımcıların işlerini kolaylaştırmak bizim çok önem verdiğimiz husustur. Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansımız başta olmak üzere tüm kurumlarımız uluslararası yatırımcılara yardımcı olmaya hazırdır. Türkiye’nin potansiyelini gören, bu millete güvenen herkese kapımız da, gönlümüz de sonuna kadar açıktır” dedi.