Ana sayfa Haberler ALBARAKA Fahrettin Yahşi: Bank Asya şubelerini almayız

Fahrettin Yahşi: Bank Asya şubelerini almayız

2209
0
PAYLAŞ

Dünya Gazetesi’nden Jülide Yiğittürk’e konuşan Albaraka Eski Genel Müdürü Fahrettin Yahşi birçok konuda açıklamada bulundu. Yahşi katılım bankalarının ortak kredi kartı için çalışmalara başlayacağını ve sektörün eski payını geri kazanması için bir yıl gibi bir sürenin olduğunu ifade etti…

İşte röportajdan satırbaşları:

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Başkanı ve Albaraka Eski Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, birlik olarak ‘ortak kart’ çıkartmak için çalışma yaptıklarını söyledi. Henüz araştırma safhasında proje hakkında bilgi veren Fahrettin Yahşi, “Katılım bankaları olarak hemen hemen hepimiz farklı bankaların kredi kartı aileleriyle işbirliği yaparak faaliyet gösteriyoruz. Böyle olunca da salt katılım bankacılığı hizmeti almak isteyen bireylerin aklında soru işaretleri doğuyor. Biz de birlik olarak, bu konuda bir çalışma başlatma konusunda fikir birliğine vardık. Sektörde arzu eden bankalarla ortak kart çıkartılacak” diye konuştu. Yahşi, birlik olarak bu konuda bir danışma kurulu oluşturulmasına yönelik çalışmalarının da sürdüğünü ifade etti.

Katılım bankalarından ortak kredi kartı geliyor!

 

15 Temmuz ve Bank Asya olumsuz etkiledi

Katılım bankacılığının toplam bankacılık sektöründen aldığı pay son iki yılda yüzde 6’dan yüzde 5’e geriledi. 15 Temmuz darbe girişiminin katılım bankaları özelinde bazı olumsuz sonuçlar doğurduğunu belirterek, “Bu sektörde büyümeye de yansıdı. Bank Asya’nın kapanması, 15 Temmuz sonrasında bazı söylentiler katılım bankaları üzerinde olumsuz etki yaptı. Ama bu yaşananlar doğal bir sonuç. Bu etkinin çok geçici olacağını düşünüyorum. 2017 yılından itibaren sektör, kamu katılım bankalarının süreç içerisinde hızlanan aktiviteleri ve diğer katılım bankalarının normal pozisyonlarına dönmeleriyle beraber konvansiyonel bankacılığın üzerindeki büyüme seyrini devam ettirecek. Bu gelişmeleri konjonktürel olarak değerlendiriyorum” diye konuştu.

Yahşi, Bank Asya’dan çıkan paraların bir kısmının konvansiyonel bankalara, bir kısmının ise katılım bankalarına gelmiş olabileceğini tahmin etti.
Yahşi, “2025 yılında bu rakamı yüzde 15’e çıkartmak gibi bir iddialı hedefimiz var. Yeni katılım bankalarının gelmesiyle beraber şube sayılarının artması, yurtdışı kaynaklarla desteklenmesi, güçlü sermaye yapılarının oluşması ile bu hedefe ulaşabiliriz” diye konuştu.

 

 

Dijital bankacılığa yatırım yapacağız

Albaraka Genel Müdürü Fahrettin Yahşi’ye bankadaki gelişmeleri de sorduk. Yahşi, dijital bankacılık tarafındaki yatırımlarda hafif gaza basacakları sinyalini verdi.
“Türkiye’de bankalar şube açma limitine geldi” diyen Yahşi şöyle devam etti: “Artık şube açmak hem maliyetli hem de toplama marjinal katkısı her geçen gün düşüyor. Alternatif dağıtım kanallarının güçlendirilmesi, bankacılık hizmetlerinin faaliyetlerinin dijitalize edilmesi üzerinde çalışıyoruz. Bizim müşteriye nasıl ulaştığımız değil müşterinin bizim hizmetlerimize olan talebini hangi yol ve yöntemlerle karşıladığımız çok önemli. Bu tarafı güçlendireceğiz.”

Şu anda, birisi yurt dışında olmak üzere toplam 213 şubelerinin bulunduğunu kaydeden Yahşi, “Şubeleşmede bu sene çok fazla etkin olamadık. Ama uygun gördüğümüz bölgelerde şube açmaya devam edeceğiz. 2017’de bunlara 20 yeni şube daha ilave ederek 233 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz. Hem bireysel müşterilere daha kolay ulaşabilmek hem de maliyet yönetimi açısından bu şubelerimizin bir kısmında çok az sayıda personel bulunduracağız” dedi.

 

Bank Asya şubelerini almayız

“Banka Asya şubelerini satın almayı düşünüyor musunuz?” sorusuna Yahşi, “Bu şubelere yönelik talebimiz olmaz. Çünkü onların mevcut şubelerinin hemen yanında şubelerimiz var. Şube almanın avantajları olmalı. O bölgeye girmek istiyorsunuzdur veya ikinci şubeyi açmak istiyorsunuzdur. Şube binasını alarak müşteri kitlesini de alırsınız. Fakat burada müşteri yok ki oraya yatırım yapalım. Ancak Bank Asya’nın kapattığı bölgelerde bizim şubelerimizden daha güzel ve elverişli bir şube varsa belki alabiliriz” diye konuştu.

 

2016’yı yüzde 10 büyüme ile kapatırız

2016 yılında yaşananlar nedeniyle banka olarak konulan hedeflere ulaşamayacaklarını, fakat bir büyümenin de gerçekleşeceğini dile getiren Yahşi, “Projeksiyonlarımızda revizyon yaptık. Bu düzenleme ile makul bir seviyeye ulaşacağız. Tahminen yüzde 10 büyüme ile kapatırız. Nakdi kredi risk kompozisyonumuzda ticari ve bireysel segmentlerinin ağırlıklarının artırılması öncelikli hedefimizdir. Yenilenen teknolojik alt yapımızla bireysel müşterilerimizin beklentilerini de üst seviyede karşılayacak hale gelmiş durumdayız” değerlendirmesini yaptı.