Ana sayfa GENEL Faizsiz Finans Koordinasyon Kurulu Ne Kadar Etkin Çalışıyor?

Faizsiz Finans Koordinasyon Kurulu Ne Kadar Etkin Çalışıyor?

289
0
PAYLAŞ

Faizsiz Finans Koordinasyon Kurulu 15 Aralık 2015 tarihinde kuruldu. Kurul ilk toplantısını 10 Mart tarihinde yaptı ve 3’er aylık periyotlarda toplantı yapılacağını kamuoyu ile paylaştı.

7 ayda bir toplantı

Kurul 2. toplantısını ise 21 Ekim 2016 tarihinde yaptı. Kurul 7 aylık süreçte halbuki 1 toplantı daha yapmalıydı. Ama demek ki faizsiz finans gündeminden öncelikli ve kirik başka meseleler vardı çözülmesi gereken.

Kurul insan kaynağı yetersiz

Bu tür kurulların çalışması için öncelikle sekretaryası dahil uzman personelinin daimi olarak kurulda görevlendirilmesi önemlidir. Diğer türlü ilgili personeller kendilerini geçici olarak görecekleri için disiplinli çalışmalarını ve proje geliştirmelerini beklememek gerekir. Kurul’un oluşturulması safahatında bu hata yapıldı.

Kurul çalışma planı ve görev dağılımları belirsiz

Diğer yandan Kurul’un çalışma takvimini ve görev dağılımlarını kamuoyu ile paylaşması ve düzenli aralıklarla ilerleme toplantılarının yapılması çok önemlidir. Şimdilik Kurul da görevli uzman personeller belirsiz. Bizim bilmediğimiz gibi muhtemelen bu personellerde bilmiyor. Hal böyle olunca ne kadar yol alınacak akıbeti meçhuldür.

Temel gündem vergi istisnaları ve avantajları

Maalesef Katılım Bankacılığı’na yön veren sektörün önde gelen isimleri ne zaman basına mülakat verseler vergi avantajı ve istisnası ile sonuçlanacak bazı hususlardan bahsederler.

Faizsiz Finans Koordinasyon Kurulu’nun 21 Ekim’de yaptığı toplantıda da aynı konuların gündeme alındığı ve vergi istisnasının ilk gündem maddesi olduğu anlaşılmaktadır. Faizsiz finans sistemine yönelik pozitif ayrımcılığı kısmen kabul edebiliriz ama bakan ve müsteşarlar dahil “muktedir” insanlardan oluşan Kurul’un kritik konuları henüz gündeme alamadığını üzülerek izliyoruz.

Temel görevler ne olmalı?

Faizsiz Finans Koordinasyon Kurulu’nun temel sorumluluk alanında yer alan konular aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • İslami Finansal Kuruluşlar Muhasebe ve Denetim Organizasyonu (AAOIFI) Standartları olmak üzere uluslararası standartların Türkiye’ye uyarlanması
  • Ürün çeşitliliğinin arıtılması
  • Banka fetva kurularının yapısının düzenlenmesi
  • Sermaye piyasaları ile faizsiz finans kesiminin yakınlaştırılması
  • Sektör çalışanlarının sertifika probleminin çözülmesi

Doç. Dr. Davut Pehlivanlı