Ana sayfa Haberler KUVEYT TURK Ufuk Uyan: Bu dönemde şube sayısını artıran tek bankayız

Ufuk Uyan: Bu dönemde şube sayısını artıran tek bankayız

955
0
PAYLAŞ
Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. Genel Müdürü Ufuk Uyan

Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Türkiye, Fed’e endeksli bir büyüme ve faaliyet gösteriyor. 2017’de ABD’de nasıl bir yapılanma olacağı Türk bankacılık sektörü açısından önemli” açıklamasında bulundu. Uyan, “Dünyada 60 civarında ülkede faaliyet gösteren katılım bankacılığı sektörü 2015 yıl sonu itibariyle 1,88 trilyon doları aşan aktif büyüklüğe ulaştı. Katılım bankacılığı sektörünün eylül ayı itibariyle aktif büyüklüğü 120 Milyar TL’yi aşmıştır. Türk bankacılık sektörü içerisindeki pazar payı yüzde 4,7” dedi.

Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan, Türkiye’nin Fed’e endeksli bir büyüme ve faaliyet gösterdiğini belirterek, “2017’de ABD’de nasıl bir yapılanma olacağı Türk bankacılık sektörü açısından önemli.” dedi.
Uyan, 2016 yılını değerlendirmesi yapmak ve 2017 yılı beklentilerini açıklamak için düzenlenen basın toplantısında, katılım bankacılığı sektörünün büyüdüğünü ve avantajları öğrenildikçe faizsiz finans araçlarına olan talebin tüm dünyada ve Türkiye’de hızla yükseldiğini söyledi.

Uyan, Kuveyt Türk’ün 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29,2 artışla 441 milyon TL net kar elde ettiğini bildirerek, 2016 yılının üçüncü çeyreği itibariyle Kuveyt Türk’ün aktif toplamının 45,2 milyar TL, kullandırılan fonların toplamının 29,1 milyar TL ve toplanan fonların ise 28,8 milyar TL olarak gerçekleştiği bilgisini paylaştı.

Öz kaynaklar hacminin 3,9 milyar TL olarak gerçekleştiğini ve sermaye yeterlilik oranının ise yüzde 16,99 seviyesine ulaştığını dile getiren Uyan, “2017’de önceliğimiz verimlilik olacak. Organizasyonumuzu, süreç ve prosedürlerimizi en verimli şekilde yöneterek müşterilerimize ayırdığımız zamanı artırmayı hedefliyoruz. Büyüme ve şubeleşme politikamızı da devam ettireceğiz.” ifadesini kullandı.

“Bu dönemde şube sayısını artıran tek bankayız”
Ufuk Uyan, sektöre yeni giren bankalar haricinde, bankaların yeni şube açmadığı hatta bazılarının şube kapattığı bir dönemde şube sayılarını artırmaya devam ettiklerini vurgulayarak, “Yıl sonunda şube sayımızı 385’e ulaştırmış olacağız. 2017 yılında ise 400 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz. Bu dönemde şube sayısını artıran tek bankayız. Banka olarak geçen yıl en çok şube açan ikinci bankaydık, bu yıl ise birinciyiz.” şeklinde konuştu.
Kuveyt Türk olarak stratejik hedeflerinden birinin de müşteri odaklılık olduğuna dikkati çeken Uyan, şubelerindeki operasyonel iş yükünü elektronik ortama aktararak mezkezileştireceklerini ve iş yükünü hafifletmek için müşteriye odaklanacaklarını dile getirdi.
2016 yılında mobil şube, internet bankacılığı ve Senin Bankan platformu gibi yeni fonksiyonlar eklediklerini hatırlatan Uyan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Yakın zamanda kurumsal internet sitemizi yeniliyor olacağız. Bu noktada çalışmalarımızda sona gelindi. Bankacılık işlemlerinin gişeden elektronik ortama doğru taşındığı bu dönemde Kuveyt Türk olarak, alternatif dağıtım kanallarımızı geliştirmeye odaklandık. 2015 yılında dünyanın ilk dijital faizsiz bankacılık platformu olan Senin Bankan dijital bankacılık platformunu hizmete sunarak müşterilerimize farklı bir kanal açtık. Senin Bankan üzerinden şubeye gitmeden yapılabilen dijital Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) işlemini başlattık. Senin Bankan ile dijital kanallar üzerinden müşterilerimize hızlı ve etkili çözümler sunuyoruz. Şu ana kadar yüzde 90’ı genç segmentten oluşan 50 bin yeni müşteri kazandık. Tamamı yeni müşterilerden kazanılan 60 milyon TL mevduata ulaştık. Toplam aktif müşterilerimizin yüzde 47’sini dijitalleştirerek önemli bir dönüşüm sağladık. Alternatif dağıtım kanallarımızdan yapılan işlemler tüm bankacılık işlemlerinin yüzde 75’ini oluşturuyor. 2017 yılında internet ve mobil kanallarında ürün-hizmet çeşitliliğimizi artırmak istiyoruz. Bu doğrultuda mobil ve internet şubemiz çok yakında yenilenen yüzüyle müşterilerimize hizmet vermeye devam edecek.”

Kârın yarısını tek katılım bankası aldı; katılım bankalarının karlılıkla imtihanı..

Yorumlar

yorumlar