Ana sayfa Haberler AAOIFI altın temelli ürünler için yeni bir şeriat standardı belirledi

AAOIFI altın temelli ürünler için yeni bir şeriat standardı belirledi

494
0
PAYLAŞ

Bahreyn’de kurulu olan İslami Finansal Kurumlar İçin Muhasebe ve Denetim Kuruluşu (AAOIFI) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, altın temelli ürünler için bir şeriat standardı onayladı ve bu hareketle İslami finans alanında külçe kullanımını yaygınlaştırmayı amaçladı.
Geleneksel olarak, altın İslami finansta para birimi olarak işlem görmeyi amaçlayan bir tedavül aracı olarak ele alınmakla birlikte, AAOIFI’nin yeni rehberliğinde endüstride bir ürün geliştirme dalgası oluşması bekleniyor.

Nihai standart hem AAOIFI hem de standardın gelişimini destekleyen bir kuruluş olan Dünya Altın Konseyi tarafından ücretsiz olarak sunulacak.

Yeni standart, teminat, indirim, tarama ve spot ve ertelenmiş işlemlerde altın değişimini içeren konuları ele alıyor. Altın destekli şeriat uyumlu ürünler, döviz ticareti altındaki fonları ve tasarruf hesaplarını içerebilecek.

Destekçiler, yeni talimatın talebin son yıllarda düştüğü Ortadoğu bölgesindeki altın tüketimini arttırmaya yardımcı olacağını umuyorlar.

AAOIFI, ayrıca, İslami tahviller (sukuk) ve sendikasyon finansmanı sözleşmeleri ve diğer ürünler de dahil olmak üzere, hizmet acentelerinin işlemler üzerindeki sorumluluğunu detaylandıran yeni bir standardı da onayladı.

Kaynak: Zawya

Yorumlar

yorumlar