Ana sayfa ARAŞTIRMALAR TBB Risk Merkezi’ne göre; bankalara ibraz edilen çek adedi azaldı

TBB Risk Merkezi’ne göre; bankalara ibraz edilen çek adedi azaldı

210
0
PAYLAŞ

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, Kasım ayı çek raporunu yayımladı. Verilere göre; 2016’nın ilk on bir ayında, bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı geçen yıla göre %5,1oranında azalarak 19,8 milyon adet oldu. Bu çeklerin parasal tutarı %6,3 oranında artışla toplam 647 milyar TL’ye ulaştı.

 

Aynı dönemde, parasal tutarı 25,5 milyar TL olan 730 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre karşılıksız çeklerin adedinde %4 ve tutarında %3,2oranında artış yaşandı. Öte yandan aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan 4,5 milyar TLtutarındaki 151 bin adet çek daha sonra ödendi.

 

Yılın ilk on bir ayında, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet bazında bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,3 puanlık artışla %3,7 ve tutar bazında geçen yılın aynı dönemine göre 0,1 puan azalarak %3,9 olarak gerçekleşti.

 

Adet ve tutar bazında en fazla karşılıksız işlemi yapılan 5 il sırasıyla: İstanbul, Ankara,Antalya, İzmir ve Bursa oldu.

 

Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il ise %9 oranla Bilecik oldu. Bilecik’i sırasıyla, %8,5 ile Hakkari, %8,2 ile Mardin,%8,1 ile Ardahan ile Kırıkkale takip etti. Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Çankırı, Edirne ve Çorum olarak sıralandı.

                                                                                                                                                      

Adet olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il ise %9,4 oranla Hakkari oldu. Hakkari’yi sırasıyla, %8,4 ile Şırnak, %6,5 ileMardin, %6,2 ile Kırıkkale ve %5,5 ile Diyarbakır takip etti. Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Çankırı, Sinop veKastamonu olarak sıralandı.