Ana sayfa GENEL Türk Bankalarına SWIFT Saldırısı

Türk Bankalarına SWIFT Saldırısı

765
0
PAYLAŞ

Aralarında Katılım Bankası var mı bilinmez ama 2016 yılında hem dünya da hem de Türkiye’de bankalar siber saldırıya maruz kaldı. Aralarında Merkez Bankaları dahi var.

SWIFT Sistemindeki saldırılardan Aralık ayında bu kez Türk bankaları etkilendi. Üç Türk bankasının saldırıdan etkilendiği ifade edilirken şu ana kadar sadece Akbank resmi açıklama ile zarara uğradığını belirtti.

SWIFT Sistemine yapılan saldırılar Bangladeş̧, Ukrayna, Ekvator ve Filipinler’deki bankalardaki kayıplarla gündeme gelmiş̧, bir Vietnam bankası da devam eden bir siber soygunu blokladığını açıklamıştı. Son olarak Aralık ayı başında da Rusya Merkez Bankasına yapılan saldırılar sonucu bankanın 2 milyar Ruble (31 milyon ABD Doları) kayba uğradığı duyurulmuştu.

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication” ifadesinin baş harfleriyle anılan SWIFT, uluslararası bir ödeme ağı üzerinden para transfer etmeye yönelik mesajlaşma sistemine verilen addır ve sistem bugün itibarıyla ülkeler arasındaki para transferinde en önemli araç̧ durumundadır. Günümüzde dünya çapında 11.000 kadar finansal kurum ve bankanın kullandığı bilinen ” Brüksel merkezli servis, üye olan finansal kurumların birbirlerine para transferi için standart ve güvenli bir çerçeve sağlamaktadır. Ancak para transferinin kendisi değil, sadece bilgileri aktarılmaktadır ve siber korsanların sızdığı alan da ödeme bilgilerinin gönderildiği mesaj içeriğidir. Böylece günlük normal para transferlerinin gideceği yer, gönderenin istediği değil, korsanların planladığı yer oluyor. Meblağ veya diğer bilgiler de değiştirilebiliyor.

SWIFT’in bu sene meydana gelen saldırı olayları sonrasında; siber korsanların banka sistemlerini ele geçirmek için yeni ve karmaşık metodlar kullandığını belirterek bankaları güvenlik konusunda uyardığı ve tespit edilen tüm saldırıların müşterileri tarafından kullanılan SWIFT ara yüzlerine yapıldığını, kendi merkezi iletişim ağının ele geçirilmediğini ifade ettiği belirtiliyor.

Raporun tamamı linkte

Yorumlar

yorumlar