Ana sayfa Haberler Körfez ülkelerinin KDV kararı İslami Finans sektörüne zarar verebilir

Körfez ülkelerinin KDV kararı İslami Finans sektörüne zarar verebilir

380
0
PAYLAŞ
  • Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, S.Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkeler (GCC countries) KDV uygulaması getirmek üzere hazırlık yapıyorlar. 2018 başında %5 ile başlaması beklenen bu uygulamada oran, kısa bir süre içinde %10’a çıkacak gibi görünüyor.
    Fitch, KDV uygulamasının bölgedeki İslami finans sektörünü olumsuz etkileyeceğini açıkladı. Konvansiyonel bankalar (klasik mevduat bankaları) herhangi bir mal alım satımına aracılık etmedikleri için bu KDV’den etkilenmeyecekler. Ancak tüm işlemlerinin mal veya hizmet alım satımına dayandığı İslami finans sektörünün, bu mal ve hizmet alım-satımlarına %5-%10 vergi geldiğinde, maliyetleri de artmış olacak. Vergi eşitli ve tarafsızlığı sağlanmadan yapılacak bu tür bir KDV uygulaması, İslami finans alanındaki tüm kurumları diğerlerine karşı dezavantajlı konuma düşürecek.
    Getirilmesi düşünülen KDV hakkında henüz her şey kesin değil. Suudi Arabistan ve Bahreyn şimdiden bunu onaylamış olsa da uygulamanın nasıl olacağı hakkında ciddi bir belirsizlik mevcut. İslami Finans’ın ağırlığı Körfez İşbirliği Ülkelerinde oldukça fazla: S.Arabistan’da finans sektörünün 3’te 2’si, Kuveyt’te ise yaklaşık %40’ı…  (salaamgateway.com)