Ana sayfa Haberler ALBARAKA “Katılım bankacılığı geliştikçe Türkiye daha fazla söz sahibi olacak”

“Katılım bankacılığı geliştikçe Türkiye daha fazla söz sahibi olacak”

259
0
PAYLAŞ
Melikşah Utku, Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Melikşah Utku Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesinde konferans verdi. “Katılım Bankacılığı: Uluslararası – Ulusal Düzeyde Gelişim Süreci ve Sorunları” adlı konferansa; Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tahir Yüksek, Prof. Dr. Mehmet Emin Aydın, Prof. Dr. Önder Kutlu, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulkadir Buluş, Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Kuşpınar ile çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı.

Faizsiz finans konusundaki çalışmaların, Türkiye’de 30 yılı aşkın, dünyada ise 40-45 yıla yakın bir zaman sürdüğünü söyleyen Utku, Türkiye’de katılım bankacılığının, arkasında herhangi bir hukuki düzenek olmadan Kanun Hükmünde Kararname ile ortaya çıktığını ifade etti ve 1999 yılına kadar bu konuda bir kanun olmadığını bildirdi.

Utku, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ve ilgili kamu kurumlarıyla faizsiz finans kurultayları yaptıklarını dile getirerek, faizsiz finansı bağımsız bir kanunla değerlendirecek bir zemine kavuşturmak istediklerini belirtti.

Katılım bankacılığının yıllar geçmesine rağmen hala emekleme safhasında olduğunu anlatan Utku, “Türkiye’deki katılım bankacılığının ekonomi içindeki oranı yüzde 5,5’tir. Tüm dünyadaki katılım bankacılığında Türkiye’nin oranı ise yüzde 5’tir. Türkiye büyük bir ekonomidir ve katılım bankacılığı geliştikçe dünyada da daha fazla söz sahibi olmasını bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Küresel Finans Krizinden Sonra Katılım Bankacılığına Olan İlgi Çok Fazla Artmıştır”

İslam bankacılığının yalnızca katılım bankalarıyla sınırlı olmadığını ifade eden Utku, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu işin sigorta ve emeklilik tarafı da var. Dünyaya baktığımızda hızlı bir gelişme var. Özellikle 2008 yılında yaşanan küresel finans krizinden sonra katılım bankacılığına olan ilgi çok fazla artmıştır. Çünkü 2008 krizi katılım bankacılığını hiçbir şekilde etkilemedi. Dünyanın her yerinden davet aldık o dönemde. Çek Cumhuriyeti Merkez Bankası; ‘bu sistemi bize anlatın’ dedi.”

Bireysel emeklilik sistemine başvuruların yüzde 50’sinin katılım bankasına yapıldığına dikkati çeken Utku, “Tanıtım yapılmadı, herhangi bir şey söylenmedi. Buna rağmen böyle bir başvuru ortaya çıktı. 2002’de sektör içerisindeki katılım bankacılığı oranı yüzde 1,5 iken şu an 5,5 seviyesinde. Her sene katılım bankacılığı, bankacılık sektörünün iki katı daha hızlı büyüyor.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

yorumlar