Ana sayfa Haberler ALBARAKA Albaraka – Temsah: “Mevduat ve fon toplayarak reel ekonomiye kredi veriyoruz”

Albaraka – Temsah: “Mevduat ve fon toplayarak reel ekonomiye kredi veriyoruz”

0
0
PAYLAŞ

Albaraka Türk’ün sponsorlarından biri olduğu 12. Türk-Arap Ekonomi Forumu’nun (TAF’2017) “Türk-Arap Bankaları İçin Gelecek ve Sermaye Pazarlaması” başlıklı oturumunda konuşmacı olarak yer alan Albaraka Türk Hazine ve Finansal Kurumsal Genel Müdür Yardımcısı Malek Khodr Temsah, Albaraka Türk’ün kısa zamanda çok hızlı büyüdüğünü, sukuk ihracının ve kullanımın gerçekleştirilen iyileştirmelerle önünün açık olduğunu, istikrarın çok önemli olduğunu ve teknolojinin bankacılıkta öne çıkan bir konu olduğunu belirtti.

Albaraka Türk’ün geçmişinin 1984 yılına kadar uzandığını, temel faaliyetlerinin katılım bankacılığı olduğunu belirten Temsah, “Mevduat ve fon toplayarak reel ekonomiye kredi veriyoruz. Katılım bankacılığında öncü rol oynuyoruz. 2000’li yılların başında 24 olan şube sayımız 220’ye yaklaştı. Kısa zamanda çok hızlı büyüme gösterdik” dedi.

Temsah, “Sukuk cazibeli bir kelime. Sukuk piyasasında ilk hareketlenmeler 2010 yılında oldu. Kamu finansmanı yasasında yapılan bir takım değişikliklerden dolayı ise 2012 yılı kritik bir seneydi. Sermaye Piyasası Kurumu’nun (SPK) 2013 yılında 2. kararnameyi genişletmesi ve geçtiğimiz yıl da yeni bir mevzuat yoluyla yatırım ortamı desteği istenmesiyle sukuk üzerinden tüm vergiler kaldırıldı. Sukuk ihracının ve kullanımının gerçekleştirilen bu iyileştirmelerle önünün açık olduğu kanaatindeyiz” diye konuştu.

İstikrarın öneminin ne kadar vurgulansa da az olduğunu ifade eden Temsah, “Türkiye ulusu teknolojiyi çok iyi kullanıyor. Teknoloji, bankacılıkta öne çıkan bir konu ve biz Albaraka Türk olarak teknolojiye paralel olan dijital bankacılığa çok önem veriyoruz. Geleceğe dair iyimseriz ve ekosistemin doğru gittiğini söyleyebiliriz. Yetkililerimizden de gelişime dair ilgili adımlar görüyoruz. Yatırımlarımız ve geliştirmelerimiz doğrultusunda biz de Albaraka Türk olarak dijital bankacılık tarafında büyümek için bütün adımlarımızı atıyoruz” açıklamasında bulundu.

Albaraka Türk’ü kimler yönetiyor, Banka’nın sahibi kim?