Ana sayfa Haberler ALBARAKA Albaraka’dan, haberlerimizde paylaştığımız kar paylarıyla ilgili açıklama

Albaraka’dan, haberlerimizde paylaştığımız kar paylarıyla ilgili açıklama

2447
0
PAYLAŞ

Katılım Dünyası sosyal medya hesaplarından paylaşılan ve sitede de zaman zaman haber olarak yayınlanan kar payı tutarlarına ilişkin Albaraka Türk Katılım Bankası’ndan açıklama geldi.

Katılım Dünyası bu hesaplamaları nasıl yapıyor?

Her katılım bankasının internet sitesinde kar payı hesaplama bölümü mevcuttur. Bu bölüme 1 ay vade ve 100 bin TL/USD/EUR yazıldığında, sistem, vadesi dolmuş olan hesaplara o gün için ne kadar net kar payı dağıtıldığını vermektedir. Bu sonuçlar bankalara göre yüksekten düşüğe doğru sıralanarak Katılım Dünyası tarafından bilgi amacıyla paylaşılmaktadır. (örnek: en alttaki haberimiz)

Albaraka Türk’ün açıklaması 

Albaraka Türk Katılım Bankası tarafından yapılan açıklamada kısaca şu denilmektedir: “Albaraka Türk’ün kar payı hesaplama bölümünde vade olarak 1 ay seçildiğinde, sistem, içinde bulunduğumuz aydan bir önceki ayın gün sayısını baz almaktadır. Örneğin; şimdi Mart ayı içindeyiz, Mart boyunca Albaraka Türk’ün sitesinden yapılan hesaplamalarda vade 1 ay seçildiğinde, sistem bir önceki ay olan Şubat’ın 28 olan gün sayısını 1 ay vade olarak dikkate almaktadır. Dolayısıyla, diğer katılım bankalarında hesaplama böyle olmadığı için bizim kar paylarımız düşük görünmektedir.” 

Kanaatimizce en güzel çözüm, tıpkı diğer katılım bankalarının hesaplamaları gibi, Albaraka Türk’ün internet sitesindeki hesaplamalar bölümünden 1 aylık vade seçildiğinde, önceki ayın kaç gün olduğuna bakılmaksızın (28-29-30 gün vs değil de) 1 ay vadede kaç günlük kar payı gelmesi gerekiyor ise bu şekilde bir düzenlemenin banka tarafında yapılması faydalı olacaktır.

3 Nisan Pazartesi gününe kadar kar payı paylaşımlarımızı-haberlerimizi durduracağız. Albaraka Türk tarafında bir düzenleme yapılmak istenir ise bu süre zarfında çalışma rahatlıkla bitirilmiş olur diye düşünüyoruz.

Türk Lirasına en çok kar payını hangisi verdi?