Ana sayfa YAZARLAR Kamu katılım bankaları, toplanan fonlarda en çok Türkiye Finans ve Albaraka’yı zorluyor

Kamu katılım bankaları, toplanan fonlarda en çok Türkiye Finans ve Albaraka’yı zorluyor

1208
0
PAYLAŞ
Twitter:@HamzaSahinTurk

Kamu katılım bankalarının diğer katılım bankalarına göre iki bariz üstünlüğü mevcut: devletin katılım bankası ve yerli… Aslında bütün katılım bankalarımız son derece güçlü kurumlar olmasına rağmen, yine de işin içine “devlet” kelimesi girince, bu bankalara karşı güven unsuru had safhaya çıkıyor elbet. Kullandırılan fonlar bir kenara ama toplanan fonlarda özel katılım bankalarının işi gittikçe daha da zorlaşacak. Bu durum şimdiye kadar Albaraka ve Türkiye Finans’ı etkiledi en çok. Geçtiğimiz yıl sonunda katılım bankalarındaki her 100 liranın 27.3 lirası Albaraka’da idi. 2017 ilk çeyrek sonunda bu tutar 26.5’e geriledi. Her 100 liranın 24.8 lirası Türkiye Finans’ta iken, bu çeyrek sonunda buradaki tutar da 22.9’a geriledi. Albaraka Pazar payı kaybetse de toplanan fon miktarını bir miktar arttırabildi, Türkiye Finans ise üç ayda 600 milyon liradan fazla fon kaybetti.

Devlet katılım bankalarının, düşük kar payı da verseler de fonların ciddi bir kısmını alma ihtimalleri yüksek. Buna bir de diğerlerinden yüksek kar payı verdikleri gerçeğini eklerseniz, gelecek için tabloyu görmek için kahin olmaya gerek yok.

Katılım bankalarına para yatıran müşteriler için getiri elbet önemli ama, onların dikkat ettikleri başka hususlar da var banka seçimlerinde mühim olan. Katılım bankacılığı prensiplerine uyum ve bankanın iyi yönetiliyor olması iki önemli nokta mesela. Bu iki konuda, para yatıran müşteriler katılım bankasına karşı tereddüte düştükleri an, o katılım bankaları toplanan fonlarda pazar payı kaybetmeye başlıyorlar.

Katılım bankalarının, (Albaraka’nın yaptığı gibi)  “en çok kar payını ben veriyorum” diye bağırmalarına gerek yok. Bu işi sadece dağıtılan kar payına indirgerseniz kaybedersiniz. İki güzel örnek:

Bakınız, Kuveyt Türk ilk çeyrekte hemen hemen hiçbir hafta en çok kar payı veren ilk iki katılım bankası arasında olmadı 80/20 gösterge havuzlarda. Lakin buna rağmen 2.3 milyar liralık fon bu bankaya geçiş yaptı ve pazar payını yüzde 37.6’dan yüzde 38.4’e çıkardı?

Albaraka altın hesaplarda en çok kar payını veren banka ve reklama milyonlarca lira harcamasına rağmen altın hesaplarda bir türlü yol alamıyor?

Son tekrar, dağıtılan kar payı oranına takılıp kalmamaları gerekiyor katılım bankalarının. Biz müşterilerin katılım bankalarından beklediği “sadece kar, daha da çok kar” değil. Prensiplerimizden sapmayın, hassasiyetlerimize uyun, bankada hatır-gönüle binaen işinin ehli olmayan yönetici tutmayın artık, yöneticilerinizi katılım bankacılığına gönül vermiş, katılım bankacılığına inanan isimlerden seçin…

Çok zor değil aslında bunlara uymak.

Israrla müşterilerin bu mühim beklentilerine kulak tıkandığında, işte, sonuç iyi olmuyor ve olmayacak..