Ana sayfa YAZARLAR Yabancı yöneticilerle bankacılık olur mu?

Yabancı yöneticilerle bankacılık olur mu?

415
0
PAYLAŞ
Twitter:@HamzaSahinTurk

Yabancıların çoğunluk hissesine sahip olduğu ve bankanın tüm yönetim süreçlerinde yine yabancıların çok aktif olduğu bir mevduat bankası çalışanı arkadaşım, en ufak bir karar alma teşebbüslerinin dahi bankanın yurtdışındaki merkezi yöneticilerine gittiğini, yurtdışında yaşayan bu yöneticilerin de karar vermelerinin aylar sürdüğünü şikayetle anlatmıştı.

O banka hala pazardan hakkı olan payı alamıyor, karlılıkta şubeleşmede vs mesafe katedemiyor…

Aşılmış olması gereken bir “sorun” bu aslında.

Yabancı yöneticiler…

“Global düşün-yerel hareket et” mottosu birçok başarılı dev uluslararası firma tarafından uygulanırken, buna sırt dönüp Türkiye’de faaliyet gösteren bir bankayı, ülkemizi halkımızı sistemimizi tanımayan bir yabancıya yahut yabancılar grubuna bırakmanın mantığını anlayabilmiş değilim. Önümüzdeki HSBC, Citibank vb örneklere rağmen hala bu durumda olan bankaları görünce insan, “basiretleri bağlanmış” herhalde diye düşünmeden edemiyor.

Günden güne gerileyen bankanın finansal tabloları karşısında bizim gibi fanilerin bir yaptırım gücü yok elbet…

Yöneticilerini atama konusunda basireti bağlanan bankalara, ilgili otoriteler yardımcı olmalı.

Önceleri, üst yönetici olarak ataması yapılmak istenen kişi ilgili otoriteye gider, daire başkanlarından başlayan bir “çay içme” ritüeli olurdu, tabiri caizse görücüye çıkardı müstakbel üst yönetici.

Kağıt üzerinde parlatılmış yetkinliklerinin yüzyüze bu görüşmede pul pul dökülen bazı kişilerin, otorite tarafından yöneticiliklerine veto konulduğunu da duyardık.

Otoritenin, banka üst yöneticisi olarak ataması yapılmak istenen kişileri daha sıkı markaja almasında fayda var.

Yabancıların yönetimine terkedilen bankaların gidişatları genelde pek parlak olmuyor.

Bir daha düşünmekte fayda var…