Ana sayfa Haberler Altın EFT’si geliyor, altın hesaplarda rekabet kızışacak…

Altın EFT’si geliyor, altın hesaplarda rekabet kızışacak…

633
0
PAYLAŞ

Bankalardaki altın hesaplarının toplamı Temmuz sonu itibarıyla 163.7 ton olarak gerçekleşti. Katılım bankalarının sektörden en yüksek oranda aldığı pay aldığı alan ise altın bankacılığı. Katılım bankalarının altın hesaplardaki payı yüzde 19.3

Altın hesaplar konusundaki en büyük eksiklik, buradaki kaydi altınların başka bankalara transfer edilemiyor oluşu idi. Ancak bu konudaki hazırlıklar da tamamlanmak üzere. Yıl sonunda devreye alınması planlanan altın transfer sistemi ile, bir banka hesabındaki altınlar bir başka banka hesabına dakikalar içinde transfer edilebilecek. Tıpkı bankadan bankaya para transfer eder gibi altınlar da transfer edilebilecek.

Takasbank Genel Müdürü Mahmut Kayacık, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesinin de bir parçası olan kaydi altın transferi sistemine yönelik altyapının test aşamalarının devam ettiğini belirterek, “Hedefimiz, yerli ve milli geliştirilmesi noktasında hassas olduğumuz bu sistemi bu yıl sonuna kadar yürürlüğe sokabilmek” dedi..

 

Mahmut Kayacık kimdir?

Mart 2016’da Takasbank Genel Müdürü olarak atanan Kayacık, 1976 Muğla’nın Köyceğiz doğumlu.1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl, Taç Yatırım Ortaklığı A.Ş.’de Finansal Analist olarak çalışmaya başladı. 2002 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İktisat Bölümünden “Opsiyon Piyasaları ve Opsiyonların Hedging Amaçlı Kullanımı” adlı teziyle yüksek lisans derecesini aldı. 2003 yılı başında Bizim Menkul Değerler A.Ş.’ye geçen Mahmut Kayacık, bu şirkette Fon Yönetimi, Portföy Yönetimi ve Kurumsal Finansman departmanlarında görev aldı. 2008 yılı başında Yıldız Holding A.Ş.’ye geçen ve Gayrimenkul Yatırımları Grubu Başkan Asistanı olarak görev yaptıktan sonra 2009 yılı Mayıs ayında Sağlam Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’de çalışmaya başladı.

2011 yılında Yıldız Holding A.Ş. Gayrimenkul Grubu Genel Müdür Yardımcılığına atanan Mahmut Kayacık, bu görevinin yanı sıra Saf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı İcra Kurulu Üyeliği ile Starcity Outlet Center İcra Kurulu Üyeliği görevlerini de üstlenmişti. Sermaye Piyasası Kurulu İleri Düzey, Türev Araçlar, Kurumsal Yönetim Derecelendirme ve Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı lisanslarına sahiptir. Evli ve üç çocuk babası.

Öğrencilere ve akademisyenlere muhteşem bir katılım bankacılığı arşivi olan “Katılım Dünyası Almanak 2016” hediye ediyoruz…