Ana sayfa GENEL “İbn Haldun Üniversitesi doğru zamanda, doğru yerde kuruldu”

“İbn Haldun Üniversitesi doğru zamanda, doğru yerde kuruldu”

0
0
PAYLAŞ

Katar Gençlik ve Spor Bakanı Salah bin Ghanem al Ali, “Toplumlarımızı gerçekten tanıyan sosyal bilimler üniversiteleri gerekiyor. Bu bakımdan İbn Haldun Üniversitesi’nin doğru zamanda ve doğru yerde kurulduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

İbn Haldun Üniversitesi açıklamasına göre, “Müslüman Gençliğin Durumu” başlıklı uluslararası panel için Türkiye’ye gelen Katar Gençlik ve Spor Bakanı Salah bin Ghanem al Ali, beraberindeki heyetle İbn Haldun Üniversitesi’ne bir nezaket ziyaretinde bulundu.

İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz, İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan ve İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk’ün de hazır bulunduğu ziyaret sırasında, kültür ve eğitim alanlarında yapılacak iş birliği ve gelecekte hayata geçirilmesi tasarlanan ortak projeler konuşuldu.

Salah bin Ghanem al Ali, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“Hepimiz gençliğin yüzleştiği sorunlar konusunda aynı fikirdeyiz. Hepimiz, artık içeriden bir değişim başlatmamız gerektiği konusunda da hemfikiriz. Kendi değerleriyle barışık bilim adamları yetiştirmek büyük önem taşıyor. Bizim kendi tarihimizi, kendi kültürümüzü, kendi sorunlarımızı anlayan ve aynı zamanda geleceğe yönelik umutlarımızı da paylaşan bilim adamlarına ihtiyacımız var. Çünkü yalnızca teknolojiyi değil, sosyal bilimleri de batıdan ithal ediyoruz. Elbette onları da bilelim. Fakat kendi ürünlerimizi ortaya koymalıyız.

Bu nedenle, toplumlarımızı gerçekten tanıyan sosyal bilimler üniversiteleri gerekiyor. Bu bakımdan İbn Haldun Üniversitesi’nin doğru zamanda ve doğru yerde kurulduğunu düşünüyorum. Burası doğru yer, çünkü Türkiye bugün birçok alanda liderlik yapan bir İslam ülkesi. Ortaya koyacağımız programlar ve projeler ile yakın gelecekte başarılı olmak için önümüzde büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bugün İbn Haldun Üniversitesi’nde olmaktan onur duyuyorum.”

– “Diğer ülkelerle güçlü bağlantılar kurmayı başarmış bir uluslararası üniversite olmayı amaçlıyoruz”

Rektör Prof. Dr. Şentürk de Katar ve Türkiye arasında her geçen gün ticaret, savunma, inşaat ve birçok alanda gelişen bir iş birliği olduğunu fakat eğitim, kültür ve bilim gibi konularda bu iş birliğinin istenilen seviyede olmadığını dile getirdi.

İbn Haldun Üniversitesi’nin bu alanlardaki iş birliğini geliştirmek için çok önemli bir görev üstlendiğini ifade eden Şentürk, Katar ve Türkiye arasındaki dostluğun eğitim, kültür ve bilim alanlarında geliştirilecek iş birliğiyle daha da güçleneceğini belirtti.

Şentürk, İngilizce, Arapça ve Türkçe olmak üzere 3 dilde eğitim veren ve uluslararası bir araştırma üniversitesi olarak öğrencilerine kapılarını açan İbn Haldun Üniversitesi’nin böyle bir bağlantı için bulunabilecek en iyi kurum olduğunu ifade etti. Şentürk, şu açıklamalarda bulundu:

“Bugün amaçlarımız doğrultusunda birçok önemli karara vardık. Bunlardan birisi İbn Haldun Projesi. İbn Haldun’un kitaplarını Arapça ve Türkçe’de, güncel yorumlarla birlikte yayımlamayı düşünüyoruz. Aynı zamanda İbn Haldun üzerine bir belgesel projemiz var. Arapça’dan Türkçe’ye ve Türkçe’den Arapça’ya çeviri projesi bir diğeri. Dahası, Katar ve Türkiye arasında bir öğrenci değişimi programı başlatacağız. Yine gelecek sene Sosyal Bilimler Olimpiyatları ve Medeniyet Forumu’nda iş birliği yapmaya karar verdik.

Bu program hem üniversitelerde hem de liselerde sosyal bilimlerin önünü açacak, aynı zamanda öğrenciler arasındaki rekabeti artırarak yeni İbn Haldunların yetişmesine olanak sağlayacak. Aynı zamanda, iki ülkede karşılıklı olarak lisansüstü ve doktora eğitimi veren bir Medeniyet Araştırmaları Merkezi de kuracağız.”

Dünyanın açık medeniyet çağını yaşadığını ve bu çağda öğrencilerin küresel rekabete hazırlanması gerektiğini vurgulayan Şentürk, diğer ülkelerle güçlü bağlantılar kurmayı başarmış bir uluslararası üniversite olmayı amaçladıklarını aktardı.

“İbn Haldun’dan ilham alıyoruz, metodumuz Haldunizmi uygulamak, amacımız da yeni İbn Haldunlar yetiştirmek” diyen Şentürk, bunun tarihsel bir İbn Haldunculuk olmadığına dikkati çekerek, “Bilakis, İbn Haldun’un teorilerini, kavramlarını ve yöntemlerini mevcut ekonomik, sosyal ve siyasi sorunlara uygulayarak İbn Haldun’dan günümüz küresel dünyasını okurken istifade etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.