Ana sayfa Haberler ALBARAKA Albaraka Türk-Melikşah Utku: “Bank Asya çekilmesine rağmen (katılım bankacılığı) hala aynı pazar...

Albaraka Türk-Melikşah Utku: “Bank Asya çekilmesine rağmen (katılım bankacılığı) hala aynı pazar payının devam etmesi bir başarı.”

756
0
PAYLAŞ

Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulunan Albaraka genel müdürü Melikşah Utku’nun açıklamaları:

“Kamu katılım bankaları başlangıçta, İstanbul, büyükşehirler odaklı geliyorlar ama önümüzdeki dönemde bu bankaların Anadolu’da bizim giremediğimiz taşradaki bölgelere odaklanacağını düşünüyoruz. O bölgelerde ciddi katılım bankacılığı potansiyeli var.

Bir oyuncu (Bank Asya) çekilmesine rağmen hala aynı pazar payının devam etmesi kendi başına zaten bir başarı. Sektörün kendi içerisinde büyüdüğünü gösteriyor.

Kredi Garanti Fonu (KGF) Türkiye ekonomisinde dönüm noktası olmuştur, büyümeyi ciddi anlamda teşvik etmiştir fakat model itibarıyla KGF klasik bankaların çok hızlı harekete geçebildiği bir alan oldu. Katılım bankacılığı müşterinin cebine para koymadığı, doğrudan nakit kredi veremediği için (katılım bankalarının finanse edebilmesi için bir ticari faaliyet olması lazım) KGF ilk çıktığı anda hızlı kullanan klasik bankalar oldu. Biz ise faaliyetler ilerledikçe, arttıkça, ekonomi canlandıkça KGF üzerindeki limitlerimizi doldurmaya başladık. Bunun etkisini yeni yeni görmeye başladık. İlk 6 ayda sektör bankaları çok hızlı büyüdü, katılım bankaları geride kaldılar, ama KGF alanını biz de kullanabildikçe son birkaç aydır katılım bankaları sektörün üzerinde büyüdü.

9. ay itibarıyla baktığınızda katılım bankaları mevduatta, toplanan fonlarda yüzde 15, kredilerde yüzde 17’ye yakın büyüme ortaya koydu. Bu özellikle son 3 ayda sektör büyüdü, yılın son çeyreğinde de katılım bankalarında bu büyüme trendi devam edecek. 2018’de de umulur ki bu süreç devam edecek.

(Yeni katılım bankalarının gelmesi) Uygun zamanlama ve fırsat penceresini kolluyorlardır. Halihazırda TMSF’nin elindeki bankaların lisanslarının devredilerek katılım bankası olması, hem bazı kamu bankalarının katılım bankacılığı sektörüne girmesi konusunda çalışmalar hem de yurt dışından doğrudan yabancı sermaye ile yeni bir katılım bankası oluşturulması… Bu 3 senaryo da aslında hep gündemdeydi ve hala da bunların üzerine çalışıldığını biliyorum.

Dünyada ve Türkiye’deki gelişmeler çerçevesinde bunların hayata geçeceğini düşünüyorum. Sektörümüzün birkaç yeni katılım bankasını kaldıracak potansiyeli var.

Bir taraftan kamu sektöre oyuncu olarak girdi, diğer taraftan da katılım bankacılığı ve katılım ekosistemi açısından mevzuat, bürokrasi tarafını hızlandırdı. Birkaç yıldır işleyen Faizsiz Finans Konseyimiz var. İlgili kamu kurumları ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında sektörün çeşitli sorunlarını ve potansiyellerini değerlendirdiğimiz bir iletişim platformu. Geçmişte büyük ölçüde özel sektör bu işi kovalıyordu, artık proaktif şekilde ele alıyorlar, hatta bazen sektörün önüne geçip mevzuatı önceliyorlar.

Kamu katılım bankaları başlangıçta, İstanbul, büyükşehirler odaklı geliyorlar ama önümüzdeki dönemde bu bankaların Anadolu’da bizim giremediğimiz taşradaki bölgelere odaklanacağını düşünüyoruz. O bölgelerde ciddi katılım bankacılığı potansiyeli var.”

Albaraka’nın 9 aylık net karı 2012’nin de gerisine düştü: 141 milyon TL

Yorumlar

yorumlar