Ana sayfa ARAŞTIRMALAR Kanayan yaramız döviz büroları…

Kanayan yaramız döviz büroları…

515
0
PAYLAŞ

Hazine Müsteşarlığı’nın kritik bir düzenleme yaptığına dair haber, Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Bayer’in köşesinde yazdığı bir yazı ile gündeme geldi. Bayer, Hazine Müsteşarlığı’nın yabancı sermayeli şirketlere de döviz bürosu kurabilmesine imkan sağlayacak bir düzenlemenin yapılmakta olduğunu yazdı.

Döviz bürolarıyla alakalı iki önemli husus var.

İlki korsan döviz büroları.

İkincisi, yapılmak istenen yeni düzenlemede yabancılara da döviz bürosu izni verilecek olması.

Döviz büroları, günde milyarlarca liranın-dövizin takas edildiği son derece kritik yerler. Serbest piyasada belirlenen efektif kurların şekillenmesinde son derece hayati bir öneme sahipler. Böylesine önemli kurumların kuruluş şartlarının çok sıkı olmasında fayda var. Türkiye’de, otoriteden gerekli izinleri almış, ruhsatlı olarak çalışan bine yakın döviz bürosu bulunuyor ancak korsan döviz bürolarının sayısının ise 3 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Her şeyden önemli konu, bu kuruluşların yerli ve milli olmasının hayati derecede önemli olduğudur.

Ülkemiz üzerinde oynanmak istenen oyunlara, kur savaşlarına, manipülasyon denemelerine karşı etkin mücadele edebilecek kurum ve kuruluşlar arasında döviz bürolarının da ciddi bir ağırlığı olabilmektedir.

Yabancıların döviz büroları açabilmelerine imkan sağlamak, yerli ve milli kalması gereken bu önemli sektöre ve ülkemize ciddi zararlar verebilecektir.

Hamza Şahin

 

   

Yorumlar

yorumlar