Ana sayfa ARAŞTIRMALAR Taşıt Kredisi ile ilgili temel bilgiler

Taşıt Kredisi ile ilgili temel bilgiler

191
0
PAYLAŞ

Taşıt kredisi nedir?

0 km ya da 2. el taşıt alımlarınızı finanse etmek için tesis edilen bir tür tüketici kredisidir.

Hangi vadelerde taşıt kredisi kullanabilirim?

Taşıt kredisi kullanabileceğiniz maksimum vade 48 aydır.

Taşıt değerinin ne kadarını kredi olarak alabilirim?

Hem birinci el araç alımlarınızda hem de ikinci el araç alımlarınızda taşıt kredisi kullanabilirsiniz. Kredilendirme yapılırken kredi alacağınız tutar ile ilgili yasal bazı kısıtlamalar mevcuttur.

0 km. araçlarda aracın satış değerini gösteren nihai fatura değeri üzerinden, 2. el araçlarda aracın kasko değeri üzerinden aşağıdaki şekilde hesaplama yapılır.

  • Sıfır ve ikinci el binek araçlar, kasko değerinin 100.000 TL’ ye kadar kısmı için yüzde 70’i, 100.000 TL’yi aşan kısmı için yüzde 50’si oranında finanse edilebilir.

2. el taşıt alacağım, 5 yaşından büyük bir araç için kredi kullanabilir miyim?

2. el araçlarda bankalar tarafından belirlenen yaş kriterine göre kredi kullanılmaktadır. Bu kriter bankadan bankaya değişmektedir. Bankanın belirttiği yaş kriteri üzerindeki araçlar, eski araçlar olarak teminat niteliği taşımadığından taşıt kredisi kullanamazsınız.

Taşıt kredisi aldığımda vergi öder miyim?

Kredinizin anapara haricindeki kar tutarı üzerinden %15 KKDF ve %5 BSMV hesaplanarak taksit tutarınız içerisinde sizden tahsil edilir. Bu fon ve vergi kesintileri gerek aylık taksit bazında gerekse toplam tutar olarak ödeme planınızda açıkça görülür. Ayrıca krediniz ile ilişkili dosya masrafınız üzerinden de %5 BSMV tahsil edilmektedir.

Taşıt kredim onaylandı ama kullanmaktan vazgeçtim, ne yapabilirim?

Bankaya 14 gün içinde bildirilmek koşuluyla herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin imzaladığınız taşıt kredisi sözleşmenizden cayma hakkınız vardır. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin 14 günlük cayma hakkı süresi içinde kredi verene yöneltilmiş olması yeterlidir.

Hatta taşıt kredinizi kullanmış olsanız dahi 14 günlük cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Ancak taşıt kredinizi kullandığınız için anaparayı ve kredinin kullanıldığı tarihten anaparanın geri ödendiği tarihe kadar olan sürede tahakkuk eden kar tutarını en geç cayma bildirimini kredi verene gönderdikten sonra otuz gün içinde geri ödemelisiniz. Bu süre içinde ödeme yapılmazsa taşıt kredisinden caymamış sayılırsınız.

Banka kullanmaktan vazgeçtiğim taşıt kredisine ilişkin ceza uygulayabilir mi?

Banka krediniz ile ilgili olarak anaparaya uygulanan kar oranı ile varsa bir kamu kurum veya kuruluşuna veya üçüncü kişiye ödediği masrafları sizden ister. Bunların dışında bir tutar talep edilemez.

Rehinli aracımı taşıt kredimin taksitleri bitmeden satabilir miyim?

Rehinli aracınızın satışı yasal olarak mümkün olup, taşıt kredisi kullandığınız bankanın izni gerekir. Kredi borcunuz bitmeden Banka izin vermez ise aracınızı satamazsınız

Taşıt kredimin taksitlerini ödeyemiyorum, ne yapabilirim?

Bankalar tarafından yeniden yapılandırma sürecinde, ödeyemediğiniz ve sorunlu hale gelen kredilerinizin tahsilatını sağlamak amacıyla yasal sınırlamalara bağlı olarak tekrar ödeme planı hazırlanabilmektedir. Yeni bir ödeme planı hazırlanabilmesi için banka ile anlaşmanız gerekmektedir. Ancak, bankaları anlaşmaya zorlayacak herhangi bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Kredi taksitinizi ödeme planınızda belirtilen taksit ödeme tarihlerinde kısmen veya tamamen ödemezseniz krediniz banka tarafından izlemeye alınır ve  banka ile mutabık kaldığınız sözleşmede belirlenen oran, taksit içerisinde kalan anapara tutarı üzerinden hesaplanır, KKDF ve BSMV eklentileri ile birlikte sizden tahsil edilir. 

Taşıt kredisi başvurumu nereden yapabilirim?

Taşıt kredisi başvurunuzu banka şubesinden yapabileceğiniz gibi taşıt aldığınız bayii aracılığı ile de yapabilirsiniz.

Bilgiler 26.03.2018 itibarıyla geçerlidir.

Kaynak: http://www.finansaltuketici.gov.tr/kategori/tasit-kredisi/36

 

Yorumlar

yorumlar