Ana sayfa Haberler İşte katılım bankalarının “Merkezi Danışma Kurulu”

İşte katılım bankalarının “Merkezi Danışma Kurulu”

2062
0
PAYLAŞ

Yıllardır katılım bankalarının bazı konularda birbirlerinden farklı hareket etmesi toplum nezdinde olumsuz bir intiba bırakıyor ancak katılım bankaları bir türlü bir araya gelip ortak bir danışma kurulu kurma fikrini hayata geçiremiyordu. Bazı katılım bankalarının bedelli askerlik için finansmanı uygun görmemesi, bazılarının ise uygun görerek bu finansmanı müşterilerine sağlaması, katılım bankacılığı adına toplum nezdinde son derece itibar sarsıcı bir durum olarak hafızalara kazınmıştı. Nihayet, bu konuda da otoritenin devreye girerek merkezi bir kurul oluşturması sektörde çok olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben‘in “İslami finans sektörümüzün geliştirilmesi adına son dönemde kaydettiğimiz belki de en önemli gelişme” olarak değerlendirdiği ve açıkça “Katılım Bankacılığına yönelik algının iyileştirilmesine önemli katkılar sağlayacak” dediği Merkezi Danışma Kurulu faaliyetlerine başladı. Katılım bankalarının ürünleri ve faaliyetleri hakkında bu merkezi kurul görüş açıklayacak, karar alacak ve bu kararlara katılım bankalarının uymaları beklenecek. Kurul’un yaptırım gücünün de olduğu açıklandı.

5 yıl süre ile göreve atanan isimler, görevleri bittiğinde yeniden aynı göreve atanabilecekler. İşte Kurul’a atanan isimler:

Prof. Dr. Ahmet YAMAN

Prof. Dr. Ahmet YAMAN

Konya’da doğdu. Antalya İmam Hatip Lisesi (1985), Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi (1989) ve Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Haseki Eğitim Merkezi’nden (1992) mezun oldu. İslam Hukuku alanındaki yüksek lisans (1991) ve doktorasını (1996) Marmara Üniversitesi’nde tamamladı. 1999’da doçent, 2005’de profesör oldu. 1992-2010 yılları arasında Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim elemanı ve idareci olarak çalıştı. 2010-2013 yıllarında Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kurucu Dekanlığı görevini yürüttü. Aynı zamanda 2011 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliğine seçildi. Halen Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliği ile Necmeddin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

 

Prof. Dr. Rahmi YARAN

Prof.Dr. Rahmi Yaran

1951’de Fatsa/Ordu’da doğdu. 1969’da Tokat İmam-Hatip Okulu’ndan, 1974’te Konya Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu ve aynı yıl Kastamonu İHL’nde Meslek Dersleri Öğretmeni olarak göreve başladı. 1980 yılında DİB. İstanbul-Haseki Eğitim Merkezi’ndeki 3. Dönem İhtisas Kursu’na katıldı. Kursun bitimi ile aynı merkeze önce asistan, sonra öğretmen oldu. 1994’te doktorasını tamamladı. 1993 yılında M.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde öğretim görevliliğine başladı. 2003–2004 Öğretim Yılında Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde görev yaptı. 2008’de doçent, 2013 yılında profesör oldu. Aralık 2011 tarihinden itibaren İstanbul Müftüsü olarak görevini sürdürmektedir.  

 

Prof. Dr. Hasan HACAK

Prof. Dr. Hasan HACAK

1968 yılında Giresun/Espiye’de doğdu. 1986’da Espiye İ.H.L.’nden, 1990 yılında M.Ü. İlâhiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl M.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisansa başladı. 1991 yılında Fakültemize araştırma görevlisi olarak atandı. 1993 yılında “İslâm Hukukunda İrtifak Hakları ve İlgili Kavramların Gelişimi” başlıklı yüksek lisansını, 2000 yılında “İslâm Hukukunun Klasik Kaynaklarında Hak Kavramının Analizi” başlıklı doktora tezini tamamladı. 2008 yılında doçent, 2013 yılında profesör oldu.

 

Prof. Dr. Abdullah KAHRAMAN

Prof. Dr. Abdullah KAHRAMAN

1964’te Bayburt’ta doğdu. İlkokulu Bayburt’ta tamamladı. Üsküdar İmam-Hatip Lisesi’den ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Bir süre öğretmen olarak çalıştı. 1994 yılında Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne İslam Hukuku Anabilim Dalına Araştırma Görevlisi olarak atandı, 1997 yılında Doktor, 1998 y‎ılında Yrd. Doçent, 2003 tarihinde Doçent ve 2008’de profesörlüğe atandı. Üç yıl (2004-2007) Bakü Devlet Üniversitesinde Misafir öğretim üyesi ve idareci olarak görev yapmıştır. Arapça ve İngilizce bilmektedir.

 

Temel HAZIROĞLU

Temel HAZIROĞLU

1955 yılında Trabzon’da doğdu. 1980’de İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölümünü bitirdi. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi İşletme Anabilim Dalında Yüksek Lisans yaptı. Türkiye Emlak Bankası’nda Programcı, Sistem Analisti, Bilgi İşlem Müdür Yardımcısı gibi çeşitli görevlerde bulundu. 1986-1991 yılları arasında Albaraka Türk’te Bilgi İşlem Müdürü olarak görev aldı. 1992-1995 döneminde serbest ticaret ve müşavirlik yaptı. 1996 yılında Albaraka Türk’te tekrar göreve başlayarak, Bilgi İşlem Müdürlüğü ile Personel ve İdari İşler Müdür Vekilliği görevlerinde bulundu. 2003 yılından 2017 yılına kadar İnsan Kıymetleri, Eğitim ve Organizasyon, Performans ve Kariyer Yönetimi, İdari İşler ile İnşaat ve Emlak birimlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdürdü. 2017 Ocak ve 2018 Mart arasında Mali İşler, Finansal Raporlama, Stratejik Planlama, Süreç Yönetimi ve Organizasyon birimlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Yorumlar

yorumlar