Ana sayfa YAŞAM Yaşayan Kitap Köşesi Hey You!

Hey You!

84
0
PAYLAŞ

İyidüşün Yayınları, Said Ebutalib’in Hey You! Irak’taki Amerikan Hapishanelerinden Hatıralar kitabını yayınladı. Kitap Türkçeye Farsça’dan Mehmet A. Koç tarafından çevrildi.

İran devlet televizyonu için çalışırken belgesel çekimi için Irak’a giden Ebutalib ve ekibinin, Amerikan askerleri tarafından casusluk suçlamasıyla tutuklanmasıya başlayan dramatik süreçte yaşadıkları, yazarı bunları bir kitap haline getirme düşüncesine itmiş. Televizyon ekibinin serbest bırakılması için gösterilen yoğun diplomatik çabalara ilişkin Farsça ve İngilizce belgeler kitapta ek olarak yer alırken, bunlara bazı uluslarararası hukuk metinleri de eşlik ediyor. Ebutalib’in tutuklu olarak bir kaç cezaevinde dolaştırılması sırasında maruz kaldığı muameleler, Amerikanın Irak hapishanelerindeki uygulama standartlarına dair birinci elden bilgiler içeriyor. Hapishanelerin koşulları, rütbeli asker ve tutukluların ruh halleri ve iletişimleri, yazarın sanatçı duyarlılığı ile yaptığı gözlemlerin konusu olurken, iç sesini haykırmaya iten manzaralar akıcı bir anlatımla sunuluyor. Yazarın ve çevirmenin yerinde, doyurucu dipnotlarıyla kitap, etkileri hala devam etmekte olan yakın tarihin bu önemli olayı, ABD’nin Irak’ı işgali hakkında anlamlı bakış açıları vaat eden anekdotlar içeriyor. İran’da “Yarım Kalmış Bir Belgeselin Hikâyesi” alt başlığıya yayınlanan kitap çok satanlar arasında yer aldı.

Said Ebutalib

Hâlihazırda bağımsız belgesel ve film yapımcılığı yapmakta olan Said Ebutalib, özgürlüğüne kavuştuktan sonra Tahran milletvekilliği yaptığı dönemdeki aykırı çıkışlarıyla dikkat çekmeye devam etti.

Kitapla ilgili daha fazla bilgi için http://www.matbuat.com.tr/HEY-YOU-__UD72 linki, yazarla ilgili daha fazla bilgi içinse http://www.matbuat.com.tr/asp/menu_items.asp?ID=14… linki ziyaret edilebilir.

Kitap, Matbuat’ın kendi sitesinden olduğu gibi; Kitapyurdu, İdefix, D&R, Pandora, gibi belli başlı tüm kitap satış sitelerinden ve seçkin kitapçılardan temin edilebilir.

Matbuat Yayın Grubu Hakkında

2014 yılı Ağustos ayında yayın dünyasına iddialı bir portföy ile katılan Matbuat Yayın Grubu, kurgu ve kurgu dışı türünden yayına hazırladığı kitapların yanı sıra yer verdiği özel dizilerle öne çıkıyor.

Matbuat, tescilli markaları Paspartu Yayınları‘nda çeviri kurgu kitaplarını yayımlarken, İyidüşün Yayınları altında ise telif ve tercüme kurgu dışı kitaplara yer veriyor. KırkikindiYayınları altında ise Türk edebiyatı örneklerine yer veriliyor. Matbuat bu üç serinin yanında merhum yazar, fotoğrafçı ve yapımcı Servet Somuncuoğlu’nun kitaplarının da dağıtımını ve yeniden basımını yapıyor.

Satışlarını Üsküdar’daki ofisinden ve kendi web sitesi üzerinden de yapan Matbuat Yayın Grubu’nun tüm kitapları, belli başlı bütün online satış sitelerinde ve seçkin kitapçılarda bulunabilir.

Yorumlar

yorumlar